Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Primátor Liberce zadal kontrolu veřejných zakázek a chce zbavit mlčenlivosti. Opozice se ho teatrálně snaží sestřelit

22. 04. 2024 | 16:44

AKTUALIZOVÁNO: Primátor Liberce Jaroslav Zámečník (SLK) v závěru minulého týdne zadal mimořádnou kontrolu, která se zaměří na veřejné zakázky města. Rozhodl tak v reakci na nedávný zákrok Policie ČR a postup státního zastupitelství, které skončily obviněním několika osob a uvalením vazby na dnes již bývalého zaměstnance magistrátu.

ZamečníkOficRetezKytky
Jaroslav Zámečník, primátor Liberce

Zároveň se písemně obrátil na státní zastupitelství a Policii ČR, které žádá o spolupráci a stanovisko, zda město může v souladu se zákony ČR dál pokračovat v přípravě projektů a zakázek, včetně chystané komplexní rekonstrukce městského plaveckého bazénu.

Odbor kontroly má nyní za úkol se zaměřit například na veřejné zakázky odboru majetkové správy, kde působil dosavadní a nyní vyšetřovaný vedoucí. A to v období od května 2020, kdy tento zaměstnanec do pozice šéfa odboru nastoupil. Jedná se o zakázky, které město soutěžilo přes portál veřejného zadavatele (46 zakázek), ale i ty menší, které dnes již bývalý vedoucí odboru zadával přímo (cca 2 000 zakázek).

„Mimořádná kontrola je první fáze prověřování. Současně máme příslib pomoci od respektované protikorupční organizace Transparency International, kterou jsem rovněž požádal o spolupráci. Neznamená to, že by město přestalo fungovat. Ročně naši zaměstnanci vyřizují několik set veřejných zakázek a máme kvalitní systém na to, abychom snížili riziko, že dojde k jejich zneužití. Ostatně, vloni nás kontrolovala organizace Oživení právě kvůli veřejným zakázkám a ve srovnání s ostatními městy, jsme v jejím žebříčku dopadli nadprůměrně. Od okamžiku, kdy Policie ČR provedla zákrok, jsem přijal celou sérii kroků a opatření (Pozn.: přehled všech kroků na konci TZ), abychom měli jistotu, že neselhal systém, ale jednotlivci,“ říká liberecký primátor Jaroslav Zámečník.

Současně předloží radním města návrh na prověření průběhu největší zakázky na zmíněný plavecký bazén.

„Kromě toho jsem požádal také o to, zda bych mohl být zbaven mlčenlivosti, kterou jsem detektivům Národní centrály organizovaného zločinu (NCOZ) v souvislosti se zásahem podepsal. V roli primátora mám povinnost směrem k občanům, ale i kolegům v radě a zastupitelstvu, kteří se mě ptají, jaké kroky v této věci činím. Na řadu jejich dotazů bohužel nemohu odpovědět, ačkoliv bych rád. Porušil bych tím právě slib mlčenlivosti,“ upozornil liberecký primátor Jaroslav Zámečník.

V souvislosti se zásahem policie obvinila jednoho dnes již bývalého náměstka, který rezignoval na své funkce ve vedení města. A dále bývalého vedoucího odboru.

„Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by šlo o cokoli jiného, než jejich individuální selhání. Protože například i systém zadávání a kontrol veřejných zakázek máme přísnější, než vyžaduje zákon. Na radnici pracují stovky profesionálů a poctivců z řad úředníků i zastupitelů, kteří si nezaslouží být obviňováni z nějakých nekalostí,“ dodává primátor Jaroslav Zámečník.

Dosavadní chronologie kroků primátora Jaroslava Zámečníka, které provedl od 9. dubna 2024 po zákroku Policie ČR v souvislosti s veřejnými zakázkami:

10.4. - V poradě vedení města odsouhlaseno provedení externího auditu odboru správy veřejného majetku

11.4. - Požádán právní odbor a tajemník města o návrh postupu a vytipování vhodných společností, které audit provedou

11.4. – Zpracován návrh textu poptávky po externích auditorech a seznam zakázek administrovaných oddělením veřejných zakázek pro odbor správy veřejného majetku, v období od nástupu Mgr. Hýbnera do pozice vedoucího odboru. Celkem jde o 46 zakázek – z toho 25 zákonných zakázek a 21 zakázek malého rozsahu

11.4. - Podle sdělení tajemníka úřadu lze předpokládat, že ze strany Statutárního města Liberce budou tyto zakázky formálně v pořádku. Rozdílná situace však může nastat u zakázek, které nešly přes odbor právní a přes radu města – tj. malé zakázky. V tomto případě se však bude jednat o ohromný počet malých zakázek (cca 2 tis. zakázek). Jejich prošetření bude znamenat nemalé časové a finanční nároky

15.4. - Oslovení organizace Transparency International s žádostí o spolupráci

19.4. - Město Liberec dostalo na základě poptávky nabídku na provedení forenzního auditu od společnosti MOORE Advisory CZ

19.4. - Uložení úkolu provedení mimořádného auditu odborem kontroly

21.4. - Dopis na NCOZ – Policie ČR, krajské státní zastupitelství a okresní státní zastupitelství s žádostí o konkrétní informace a doporučení postupu k veřejným zakázkám, které by mohly být ovlivněny korupčním jednáním

22.4. - Zahájení interního auditu

22.4. - Oslovení spolku Oživení s žádostí o provedení protikorupčního auditu

22.4. - Společnost Transparency International potvrzuje setkání k projednání žádosti o spolupráci primátora města. Jednání se má uskutečnit 2. nebo 3. května v Praze.

LB/Tomáš Tesař

Opoziční LOL chce po primátorovi rezignaci. S jeho šesti hlasy jde ale jen o teatrální gesto

Opoziční uskupení Liberec otevřený lidem (LOL) požaduje rezignaci libereckého primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj), neboť reakci vedení města na současnou korupční kauzu spojenou s radnicí považuje za nedostatečnou. Novinářům to dnes řekli zástupci LOL. Primátor dnes ČTK řekl, že odstoupit nehodlá.

Návrh na jeho odvolání předloží LOL na čtvrtečním zastupitelstvu města.

LOL míní, že primátor nese přímou politickou odpovědnost a měl by z ní vyvodit důsledky. Návrh na jeho odvolání na zastupitelstvu předloží, byť si je vědomo, že s šesti hlasy v 39členném zastupitelstvu nemá moc velkou šanci to prosadit. "Především to vnímáme jako příležitost k otevřené diskusi, aby se vedení města vyjádřilo ke všem souvislostem a případně i přislíbilo nějaké konkrétní opatření," řekl zastupitel LOL Jindřich Felcman.

Že se ale jedná jen o teatrální gesto potvrzuje skutečnost, že ti, co o věci skutečně něco vědí, nemohou nic říci, protože museli podepsat mlčenlivost. A tak se bude pouze mlátit prázdná sláma a diskuse bude jen přehlídkou propagandy a pustých teorií.  Lze tak vysoce pravděpodobně očekávat orgie trapnosti.

Primátor totiž odstoupit nehodlá. "Nejsem vyšetřován ani obviněn. Jestli bylo nějaké pochybení, tak to bylo u koaličního partnera, a tam jsme okamžitě v celé koalici vyvodili jasný důsledek, a to je, že jsme jim vypověděli koaliční smlouvu," řekl Zámečník.

Koalice pokračuje bez ODS, i bez ní má většinu v zastupitelstvu s 25 hlasy.

čtk, uba