Ředitel zoo má argumenty pro realizaci kiosku za osm milionů. Opozice namítá, že nejvíce ekologické je nic nestavět
Za předraženou považuje změnařská část liberecké radniční opozice chystanou výstavbu kiosku v Dětském koutku v Liberci za zhruba osm milionů korun. Ředitel liberecké zoo David Nejedlo, pod kterou areál dětského koutku patří, jejich výtky ve vyjádření pro ČTK odmítl.
Podle něj mají navržené stavební úpravy kiosku sloužit nejen k úspornému provozu, ale také pro vzdělávání děti, které do oblíbeného areálu v Lidových sadech chodí. Dětský koutek se nachází na opačné straně ulice, než je vstup do zoo.
Nejstarší zoo v republice spadá od minulého roku pod Liberecký kraj a Liberec mu ročně přispívá 25 miliony korun na investice. Na co peníze konkrétně půjdou, musí schválit zastupitelé města. Mezi schválenými je i osmimilionový výdaj na kiosek v dětském koutku, proti čemuž byl jen opoziční Liberec otevřený lidem, v níž figurují lidé z někdejší ZPL. Budova by měla mít zelenou střechu, nízkoenergetický standard i takzvanou aquaponií, což je chov ryb a pěstování zeleniny bez půdy.
"Dneska se zapomíná na to, že nejvíce ekologické je někdy vůbec nestavět. Popřípadě stavět skromně, úsporně, ušetřit peníze a stavební materiály na důležitější věci," uvedla v tiskové zprávě politického hnutí městská zastupitelka Anna Kšírová.
Podle ředitele zoo Nejedla je cílem postavit nízkoenergetickou budovu, která využívá přírodě blízké technologie. "Jež bude ukazovat svým klientům možné přístupy nejen k budování staveb, ale také k jejich provozu a získávání surovin a zdrojů, pro poskytování služeb. V tomto případě k poskytování stravovacích služeb," uvedl.
Zelená střecha kiosku by podle něj neměla jen zadržovat srážkové vody, ale napomáhat i zajišťovat vhodné mikroklima uvnitř budovy a jejího okolí. "V žádném případě se ani areál Dětského koutku nenachází uprostřed lesa. V neposlední řadě má zelená střecha i estetický a v případě dětského koutku demonstrační význam. Tepelné čerpadlo pro temperování, hospodaření s dešťovou vodou a ukázka pěstování rostlin a chov ryb v systému akvaponie či hydroponie, je další z demonstrací, jež projekt přináší. V areálu, kam rodiče přivádějí nejmladší z klientů organizace Zoo Liberec, je důležitá i úloha vzdělávací," dodal Nejedlo. U nového kiosku se navíc podle něj do budoucna počítá s celoročním provozem, který nebude sloužit jen pro návštěvníky koutku, ale i zoo. Zatím obvyklá provozní doba dětského koutku je od začátku dubna do konce října, záleží i na počasí.
čtk, lo