S cejchem sprostého podezřelého, obviněného a obžalovaného a krátce i osvobozeného, proplul hejtman vítězně mnoha volbami

21. 11. 2020 | 5:40

Kdyby neřádil koronavirus, rozsvěcel by se v Liberci na sklonku tohoto víkendu, v neděli 22. listopadu, městský vánoční strom. Kvůli vládním opatřením se ale hojně navštěvovaná kratochvíle přesouvá o týden - na neděli 29. listopadu, a na internet. Rozsvěcet se bude doopravdy, vidět to ovšem bude pouze virtuálně.

stromAdventLB
Už je tam. Na náměstí u liberecké radnice stojí vánoční strom. Nejdivnější Vánoce mohou začít. Foto: Artur Irma

Jak bude ošetřeno, aby se poblíž stromu nehromadili lidé i fyzicky, není známo. Věřme, že postačí páska a amplion. Četnictvo snad v pohotovosti nebude. Strom už je na místě a ozdoben. Advent ve stínu pandemie, předzvěst podivných Vánoc, může začít.

Optimismem rozhodně nehýří ani první nástřely rozpočtů kraje a obcí. Z kont měst a vesnic v příštím roce jenom z rozpočtového určení daní po pátku ubyde dalších 31 miliard, krajům zmizí 12 miliard. Celostátní kasa přijde o 87 miliard. Rozpočty municipalit o peníze přišly už po jarní vlně, neboť vláda regiony zatížila  covidovými kompenzacemi, jež ale následně alespoň zčásti nahradila. Nyní se s nějakou kompenzací těm, kterým opět bere, už zdržovat nehodlá.

Nové změny v daňovém systému, které parlament schválil v noci na pátek, budou jen pro rozpočet Libereckého kraje v roce 2021 znamenat propad o dalších 540 milionů korun. Hejtman k tomu na twitteru podotkl, že kraj bude muset úplně zrušit dotační fond, zvýšit cenu jízdného ve veřejné dopravě a hledat další úspory. Už letošní rozpočet bude o 600 milionů nižší než rozpočet v roce 2019. Je to fofr...

Je tu ještě šance, že senát v pátek nad ránem chaoticky schválený daňový balík vrátí sněmovně a ta novým hlasováním rozhodne, že se zruší alespoň souběh nižší daně z příjmu a Piráty protlačené vyšší odečitatelné položky na poplatníka, čímž se schodek státního rozpočtu neprohloubí o 133 miliard, ale "jenom" o cca 90. To se následně propíše i do rozpočtu krajů a obcí.

Nebýt tak složitá doba, šlo by snížení daně na 15% a zrušení superhrubé mzdy označit za počin příkladný, protože pravá strana politického spektra, konkrétně ODS, o něj usiluje bezmála 15 let. Za to, že se dočkala až s vládou babišistů-populistů, dost dobře nemůže. To "kápo" si vybírá z politických programů standardních partají jako v samoobsluze.

Patnáctiprocentní rovná daň je vlajková programová loď ODS a není divu, že hlasovala pro. Obecně a za normálních časů platí: Je dobře ponechat co nejvíce ze mzdy jednotlivci a utnout přerozdělovací orgie v režii nenasytného státu. Lze ale chápat námitku, že snižovat daně v době, kdy se erár potácí na okraji finanční propasti, je neodpovědné. Dobrá, ale kdy se na hranici různě hluboké propasti nepotácel? Nějak si nemohu vzpomenout.

Vláda musí osekat výdaje, šetřit, nerozdávat dárky svým elektorátům, zeštíhlit a finančně osekat státní aparát, atd. Mimochodem, tuší někdo, co dělají ty tisíce úředníků, které byly přijaty na státní (pardon) buzeraci se zkratkou EET? Masové propouštění na rezortu financí mi nějak uniklo.

Že lidé peníze ušetřené na dani z příjmu vrazí do spotřeby, čímž posílí jiné daňové výnosy, jak se bláhově domnívá vláda, je sice jen bajka pro méně bystré, ale neznám jedince, který by si s více bankovkami v peněžence neporadil. Má-li ale všech pět pohromadě, musí šetřit, má-li co. Obávám se, že rekordní zdražování vyšší příjmy domácností hravě pozře. A kdyby vyloženě náhodou něco zbylo? Šup s tím do soukromých investic. Budoucnost je plná hodně nejistých sezon, jež okusí více než jedna generace.

Konkrétně Liberec čekají hodně těžké časy. K placení toho má víc než dost a jeho politické vedení bude muset začít řešit velice nepohodlné rébusy, jak z městské kasy zachránit to či ono, a přitom si nepřitížit u svých voličských skupin. Jdou stále silnější hlasy, že v radničních zdech vsadili na metodu vyhnívání a věci řeší až když nastanou. I to je v normálních časech vcelku prověřený recept, ale my nežijeme v normálních časech. A řada potíží už nastala.

Problémy kolem bazénu a sportparku dnes vynechám, protože o nich záhy uslyšíme ze všech stran. Připomenu jen, že tuto volnočasovou infrastrukturu město roky provozuje mimo systém příspěvkových organizací, čímž dlouhá léta na provozu šetří nemalé náklady. Když teď musí podat pomocnou ruku, protože ani bazén ani sportpark nemohou kvůli vládním restrikcím generovat příjmy, z nichž by hradily alespoň okleštěný provoz městského majetku, zaujalo polohu mrtvého brouka.

Tím ale problém nezmizí a reálně hrozí, že si Liberec bude muset obě sportoviště provozovat ve vlastní režii, čímž rozhodně neušetří. Bude mít na krku jen další Otesánky typu SAJ. To je zkratka městské firmy Sportovní areál Ještěd, která pro město v jeho režii svého času provozovala skiareál nad Libercem. Jak to dopadlo víme. Otesánek pod vedením politických trafikantů málem snědl mámu i tátu a pomohl až hodný strýček, který si nenažránka propachtoval. Otázka zní, jestli ho městu brzy nevrátí.

Je jasné, že potřeby budou nekonečné a možnosti městského eráru velmi omezené. Nad jakýmkoliv rozhodnutím se vždycky bude někdo veřejně pohoršovat, takže by se mělo přestat řešit, co tomu kdo řekne a co se kvůli tomu strhne na sítích a v éteru, a začít zachraňovat vše, co dělá Liberec Libercem.

Soupis městského "rodinného stříbra" zas tak dlouhý není. Jen je nezbytné se na nějakém seznamu shodnout, což znamená stanovit si kritéria a priority.

Stalo se, co se očekávalo, takže netuším, proč z toho bylo takové haló. Vrchní soud poslal zpátky na začátek případ nedokončené rekonstrukce libereckého kostela sv. Máří Magdaleny, v němž uvízl i staronový hejtman Libereckého kraje. Prvoinstanční rozsudek, proti němuž se hned na místě odvolal státní zástupce, je minulostí, stejně jako soudce, který ho v květnu vynesl. Případ se dostane na stůl novému soudci, který se bude muset prokousat tunami spisů, čímž se další epizody procesu odsouvají na někdy. Hejtman podotkl, že se s ním causa táhne už šest let, takže rovnou počítá s tím, že jeho političtí odpůrci mají téma i pro budoucí jedno jaké volby.

Připomenu jen, že Martin Půta, šéf SLK, s cejchem sprostého podezřelého, obviněného a obžalovaného a krátce i osvobozeného, proplul vítězně dvěma krajskými volbami a jedněmi volbami parlamentními. Lidé ho vykroužkovali z posledního místa a poslali do sněmovny. On ale pohodlné křeslo poslance odmítl a zůstal na severu. Letos hejtmanský post rekordně obhájil se slovy třikrát a dost, čímž si otevřel cestu do vyšší politiky, bude-li za čtyři roky patřičná poptávka.

Což při aktuálních politických trendech ve společnosti a Půtových schopnostech bezpochyby bude.

V sousedním Ústí nad Labem byla dokonce poptávka i po neúspěšných regionálních politicích. Až taková, že vynesla Josefovi Šedlbauerovi (ZPL) křeslo v představenstvu  Krajské zdravotní a.s., firmy Ústeckého kraje, která má na povel tamní nemocnice. K angažmá se pochopitelně váže příslušný měsíční honorář. Informace vyšla najevo v souvislosti s tím, že se tam uchytil i exministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Aby ne, hejtman v sousedním kraji je nově z ANO, a ten umí své soudruhy zabezpečit. Však k personálnímu zemětřesení v krajské firmě došlo hned poté, co se zvolilo nové vedení Ústeckého kraje. Jak se ale do party v orgánech KZ a.s. dostal ryzí politický aktvista, který byl vždycky hlasitým kritikem všeho, co souviselo s ANO, ODS, TOP 09, politickým trafikantstvím a klientelismem, a nadto není pro nemocniční firmu tím správným odborníkem, jak jeho partaj vždycky vyžadovala, když za totéž kritizovala jiné, není známo.

Zkrátka, kromě nelékaře a exministra Vojtěcha jsou v představenstvu lékaři a nemocniční direktoři a pak ten, který vede katedru chemie na Technické univerzitě v Liberci. To je tedy odborná posila! To budou v Ústí koukat...

A toto je ještě pikantnější: Obměnou prošla i dozorčí rada, do které byli zvoleni litoměřický místostarosta a poslanec za ODS Karel Krejza, krajský manažer ANO Jakub Komárek, lékař a bývalý poslanec a europoslanec za ODS Miroslav Ouzký a lounský starosta Pavel Janda z TOP09.

Normálně by mi to bylo jedno, ať si každý dělá, nač má čas a kapacitu, ale to by ten dotyčný nemohl být členem sestavy v sousením krajském městě, která na kritice výše vypsaných stran a jejich exponentů postavila své celé politické angažmá.

Končíme raději ve frontě. Patnáct povinných člověkometrů, nutných pro absolvování nákupu, už okomentoval kde kdo, takže sotva mohu přijít s něčím novým. Pár nákupů jsem v týdnu absolvovala a nic dramatického se mi nestalo, neboť ve špičkách nechodím do obchodů nikdy. Preferuji internetové nákupy a nemohu si je vynachválit.

Dostal mě ale nový ministr zdravotnictví v poslanecké sněmovně, když obhajoval, proč mohou být otevřeny psí salony a ne salony (kadeřnictví, manikura, pedikura) pro lidi. Pes není člověk, pravil moudře a vysvětlil, že do psího salonu nechodí lidi, ale psi. Pak to ještě vylepšil sdělením, že zkracování drápků a další nezbytné procedury, které domácí mazlík vyžaduje pravidelně, lze považovat za veterinární výkon.

Tak to jo. Ten pes do salonu ale nepřijde sám. Soudím podle naší milostivé, samozřejmě nejkrásnější a nejchytřejší fenky v okolí. Ani ta při pohledu do zrcadla nevyhodnotí, že už má nejvyšší čas se sebou něco udělat.

Tak takhle si tu žijeme. Vy si užijte další víkend v domácím vězení nebo ve frontě na cokoliv povoleného.

Alena Roubalová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace