Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Seriál Liberecká odyssea: Jak to bylo doopravdy aneb Konec mýtů o opravě Uranu I. Začalo to myšlenkou na nové opláštění

14. 04. 2025 | 5:00

Psal se březen 2025, když se do čerstvě opravené úřednické budovy Uran v Liberci po třech a půl letech vrátil odbor sociální péče magistrátu se zhruba 60 zaměstnanci. Po dobu rekonstrukce Uranu, která nakonec vyšla na 180 milionů korun s daní, sídlila „sociálka“ v pronajatých prostorech soukromé budovy S Tower. Stěhování odboru začalo 14. března a tvalo dva týdny.

Uranhot1
Foto opraveného Uranu Artur Irma

V Uranu sociální odbor začal oficiálně fungovat 1. dubna s tím, že agenda veřejného opatrovnictví prozatím zůstává v přízemí budovy S Tower v dolním centru města.

Uran byl před opravou z úřednických budov, jež patří Liberci, v nejhorším stavu. Kolem budovy bylo na několik let vztyčeno lešení, to aby padající rozpadající se fasáda nedopadala až na chodník. Frekventovaný chodník. Chodí se tudy k autobusovému i vlakovému nádraží.

Rekonstrukce vnějšího pláště objektu toto viditelné riziko odstranila. Nová elegantní šedivá fasáda z pozinkovaného plechu nahradila „socíkovské“ tmavě zelené takzvané boletické panely obsahující azbest.

Alespoň částečné rekonstrukce se dočkal i vnitřek budovy. Nová tam je vzduchotechnika, elektroinstalace, ústřední topení či sociální zařízení a už se chystají opravy výtahů.

V Uranu kromě sociálního odboru sídlí městská policie, která musela po dobu oprav do jiné budovy magistrátu přemístit své přestupkové oddělení. To se již do Uranu vrátilo a už je v provozu. (zdroj: čtk)

Příjemním bonusem každopádně je, že nově je do Uranu situováno zázemí pro sousední autobusové nádraží. Otevřené je od začátku února a cestující konečně mají čekárnu či prodej jízdenek jinde než ve stavebních buňkách, jimiž bylo autobusové nádraží stotisícového města proslulé široko daleko. .

Co všechno ale předcházelo znovuzrození  libereckého Uranu? Vydalo to na čtyřdílný miniseriál, neboť vznikla taková Liberecká odyssea, neboli dlouhá, místy bludná pouť zpestřená několika osudy. „Prohrabali“ jsme se „tunou“ volně přístupných dokumentů z Rady i Zastupitelstva Statutárního města Liberce a vznikl tento miniseriál s podtitulem Jak to bylo doopravdy aneb Konec mýtů o opravě Uranu.

Pozn.: Protože pracujeme s úředními dokumenty, používáme doslovné citace v úřednicko-politickém jazyce, snad mu budete porozumět. Redakčními poznámkami v závorkách pouze doplňujeme kdo byl či je kdo, případně další vysvětlivky, jsou-li nezbytné...

Původní stav budovy Uran.

Rok 2019:

Bylo 27. května 2019, když liberecký primátor Jaroslav Zámečník (SLK), respektive jeho podřízený, tehdy šéf Kanceláře architektury města (KAM) Jiří Janďourek (SLK), předložili Radě města (RM) materiál s názvem „Další postup projektu Rekonstrukce objektu Uranu". Jednalo se o návrh na vypsání veřejné zakázky na projekt opláštění budovy Uranu.

Radní poté schválili usnesení v tomto znění, cit.: „Rada města po projednání souhlasí s přípravou podkladů pro veřejnou zakázku (VZ) formou souběžného zpracování urbanisticko-architektonického návrhu a výběrové řízení na zakázku malého rozsahu na služby v uzavřené výzvě“, a dále, cit.: „ukládá zajistit Ing. M. Čechovi (tajemník SML) předložení RM zadávací dokumentaci veřejné zakázky formou souběžného zpracování urbanisticko-architektonického návrhu výběrové řízení na zakázku malého rozsahu na služby v uzavřené výzvě“.

V červnu 2019 pak tajemník Čech předložil podklady pro VZ do RM, kde byly schváleny. Podstatné je, že se jednalo o uzavřenou výzvu, jak navrhl Jiří Janďourek.

Následně byl RM 1.10.2019 předložen materiál pod názvem Vyhodnocení výběrového řízení na architektonický návrh komplexní revitalizace administrativního objektu „Uran“. Hodnotící komise složená z architektů, které navrhl J. Janďourek z KAMu (kromě jediného zástupce města, jímž byl tehdejší náměstek primátora Jiří Němeček za ANO) doporučila jako vítěze kancelář re:architekti studio, s. r. o.

K hodnocení byla mezi radními diskuze k vzhledu a materiálu, který vítěz navrhoval. Tehdejší neuvolněný radní Petr Židek (dnes exODS) měl dotaz týkající se orientačního nacenění nákladů, cit.: “Jaký cenový odklon předpokládáte? V řádu kolika peněz? Když tu vidím stavební konstrukci celkem za 33 mil. Kč, ta cena se mi velmi líbí, ovšem jestli se nemůže stát, že tu odsouhlasíme variantu, a pak z toho výpočtu vyjde, že ta cena je např. 50 mil. Kč.“

Odpověď architekta Janďourka byla následující, cit: „Je to 100% pravda, orientační propočet je propočet, který vzniká na základě agregovaných položek, nejedná se o výkaz výměr v tom pravém slova smyslu rozpisu toho materiálu. Fasáda re-architekti studio, s. r. o. vyšla na 12 tis. m2, když jsem si sám počítal výpočet, tak mi to vyšlo na cca 45 mil. Kč. Ale je podstatné, co mám za plochy, jestli to jsou plochy izolované s plechem, nebo je to prosklená plocha, tam se liší. Oni zvolili tuto variantu z hlediska vnitřních dispozic a vnitřních technologií, neotevírali to a neprosklívali tolik, protože to jsou největší náklady hliníkových systémů, zvolili poměr pevné a prosklené části, proto jim vyšla tato cena.“ 

Už toto prvotní rozhodnutí o výběru projektové kanceláře nebylo jednoznačné. Vítěz byl schválen těsnou, minimální většinou 6 hlasů.

Dne 24.10.2019 byla předložena RM ke schválení smlouva s re:architekti studio, s. r. o. ve výši 1.725.000,- Kč bez DPH, tedy 2.087.250,- Kč s DPH. Hlasování PRO 7, zdrželi se 3. Ačkoli téměř celou VZ připravovali na KAMu, předkladatelem byl odbor strategického rozvoje, který do schvalovaného materiálu připojil tuto poznámku, cit: Návrh smlouvy o dílo byl několikrát konzultován v rámci projektového týmu odborem strategického rozvoje a dotací, odborem kancelář architektury města, odborem majetkové správy a odborem právním a veřejných zakázek. V této věci odbor strategického rozvoje a dotací upozorňuje, že statutární město Liberec v rámci přípravy předmětného projektu aplikuje zcela nový způsob zajištění projektové dokumentace a souvisejících služeb (součástí dokumentace VZ na zpracování urbanisticko-architektonického návrhu nebyl závazný návrh smlouvy o dílo), což může v konečném důsledku vést mimo jiné k navýšení předpokládané ceny.

Původní projekt nového Uranu.

Rok 2020:

Dne 21.1.2020 byl Radě města předložen ke schválení Dodatek smlouvy s projektanty. Údajně proto, že, cit.: „Projekční příprava projektu Rekonstrukce objektu URAN a energetický posudek přinesly nové pohledy na technické a technologické řešení projektu, které výrazným pozitivním způsobem ovlivňují ekonomiku budoucího provozu objektu a uživatelský komfort.“, jak bylo připsáno.

Zajímavá je částka, na kterou byl dodatek podepsán, cit: „Předložená nabídková cena na realizaci varianty IV. činí 517.500 Kč bez DPH. Termín dokončení stupňů PD včetně výkazu výměr a rozpočtu je 15. 5. 2020“. Je zajímavé, že se jedná přesně o 30% z původní ceny, což je mimochodem maximální částka, o kterou lze navyšovat zakázku. Nesmí však přesáhnout limit, stanovený pro konkrétní typ výběrového řízení. V tomto případě zakázky malého rozsahu se jedná o částku 2 mil. Kč bez DPH. 

I průměrný počtář správně pozná, že v tomto případě byla tato podmínka porušena. Hlasování o dodatku  bylo opět jen těsnou většinou - PRO 6, Zdrželi se 3. Materiál ani nepředkládala tehdy gesční náměstkyně Radka Loučková – Kotasová (ANO) s odůvodněním, že byl projednán s primátorem.

Uran, foceno 13. dubna 2025

Radu města konanou 18.2.2020 zahájil radní Petr Židek (tehdy ODS) tenkrát zdánlivě nepodstatnou, leč pro budoucí dění důležitou poznámkou, cit."...chci zdůraznit, že na 2. řádné radě byla debata ohledně budovy Uran. Na mikrofon jsem upozorňoval na to, že se mi nezdá postup, který byl zvolen, protože si nejsem jistý, že je zcela v souladu se zákonem...Nicméně u daného bodu není uvedena žádná diskuze. Nyní už s tím nelze nic dělat, protože zápis je vyvěšen, ale bylo by pro příště dobré, abychom si na podobné případy dávali pozor.“ Vyplývá z toho tedy, že minimálně jeden radní upozorňoval na možnou nezákonnost rozhodnutí RM.

Následně běželo řadu měsíců projektování.

Jak to bylo dál? Pokračování zítra.

lo, fotogalerie: Aktuální podoba Uranu