Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Seriál Liberecká odyssea: Jak to bylo doopravdy aneb Konec mýtů o opravě Uranu IV. Oprava nakonec vyšla na 180 milionů

17. 04. 2025 | 5:00

Náš seriál už má za sebou tři díly. Liberecká odyssea vrcholí mapováním dějů roku 2023 a 2024. To už bylo po komunálních volbách a na liberecké radnici se příliš nepřepřahalo. Ve vedení města zůstali SLK, ANO a ODS, přibyli Piráti. ODS z něj v průběhu roku 2024 zmizela. Ještě v roce 2023 Uran chátral dál, ale už se konečně schylovalo k akci...

Uran prizemi odbaveni vstup 03SML
V Uranu je i zázemí autobusového nádraží.

2023

6.6.2023 byl RM předložen materiál s výsledkem z hodnotící komise. Do soutěže se přihlásili tři účastníci. Komise pro hodnocení nabídek doporučila zadavateli ekonomicky nejvýhodnější nabídku s nabídkovou cenou 112 773 367,12 Kč bez DPH, tedy 136 455 774,22 Kč vč. DPH, kterou podal účastník Společnost CMS pro rekonstrukci objektu Uran (jde o konsorcium firem CL – Evans, Metrostav DIZ a STAPRON CZ). Hlasování PRO 11

Plnění zakázky bylo zahájeno předáním staveniště dne 21. 8. 2023 s tím, že předpokládaný termín ukončení stavebních prací je 17. 6. 2024.

10.10.2023 byl schválen první dodatek ke smlouvě. Předkládaný dodatek č. 1 navýšil celkovou cenu díla o 202 884,64 Kč bez DPH (tj. 245 490,41 Kč vč. DPH), lhůta výstavby se nemění.

Původní stav budovy Uran.

2024

2.1.2024 byl schválen druhý dodatek. Předkládaný dodatek č. 2 zohledňuje oznámení o změně č. 2–7 a navyšuje celkovou cenu díla o 5 535 011,60 Kč bez DPH, tj. 6 697 364,04 Kč vč. DPH. Lhůta výstavby se prodlužuje o 13 týdnů (91 dnů).

V diskuzi nad bodem měl náměstek primátora Petr Židek (ODS), mimo jiné, tyto dotazy: „Několik věcí mi tu chybí. Vůbec v materiálu není řešeno to, jak budeme řešit zodpovědnost za některé věci, které projekt neobsahoval. Říkáme tu, co zaplatíme, ale neříkáme, jestli některé věci po někom budeme vymáhat, protože to byla jeho chyba a my jsme s tím nepočítali. Rozumím tomu, že ty věci se musí udělat. Např. v materiálu je, že některé věci, které se týkají elektroinstalace, tam v tuto chvíli ještě nejsou zahrnuté, tedy můžeme čekat, že ještě přijdou další věci k elektroinstalaci.

Vypíchnul jsem si třeba to na straně č. 7: „Pro úplnost je připojen přehled neřešených prostor, prvků, prací, které nejsou předmětem smlouvy o dílo, dodatku č. 1, dodatku č. 2 ani výše uvedených připravovaných změnových listů“, na mě toto dělalo dojem, že to tímto bude vyřešené. Ale jen říkáme to, že toto jsou další věci a ještě další přijdou. Jedna zásadní věc, která podle mě měla být bezesporu řešena projektem, je, že materiál neobsahuje vstupní halu, recepci včetně bezbariérového přístupu k výtahům. Jak je možné, že projektant neřešil bezbariérový přístup, který je dán normami? To tam přeci musí být. Dále nerozumím tomuto: „Stropní svítidla včetně rozvodů vyjma kolizních, změna č.6.1, výměna svítidel je zahrnuta do opatření v rámci EPC.” Takže my tu vedle toho máme další projekt, který mluví o další části elektroinstalace, nebo jak je to myšlené?“

Odpovídala mu vedoucí odboru strategického rozvoje a dotací Ing. Maturová: „Na projektanta jsme si zadávali výměnu obálky. Ve své době jsme dávali do rady města to, co všechno bude předmětem zakázky, tenkrát byly asi 3 varianty, vybralo se, že budeme dělat právě tu výměnu obálky včetně toho, co sní souvisí. Jiné varianty byly, že přidáme vzduchotechniku, elektroinstalaci aj. Na prohlídce jste sami viděli, že stav budovy není ideální. To, jestli se to mohlo předpovídat, neumím vyhodnotit. Před Vánoci na poradě vedení jsem slíbila, že vám vypíchnu to, co dalšího není součástí rekonstrukce. Ale je to o tom, co bylo a nebylo v zadání a co nám jako úředníkům přijde logické dodělat. Ovšem jde o rozhodnutí vás jako politiků, co ano a co ne, proto i na poradě vedení bylo shrnutí, co si myslíme, že by bylo vhodné k dodělání, protože dnes už v budově Uran není mnoho úředníků, a co by bylo logické, ale není to o tom, že to být musí.“

Nám. Židek (ODS) se dál ptal: „Dobře. Pak je tu zmíněno, a to jsem také nevěděl, že se to netýká úpravy prostoru bývalého registru vozidel v přízemí včetně přilehlých sociálních zařízení. U výmaleb bych byl rád, kdyby se nám někde objevilo, že některé budou dělat oni za své peníze, protože z tohoto materiálu to nevyplývá. Je tu napsáno: „Projektová dokumentace neřeší podklad pro provedení malby, stávající malby se loupou, na cca 50 % plochy nevykazují známky dřívějšího provedení penetračních nátěrů a nové malby již na původní malbu nelze provést.

Kromě toho, že si myslím, že na toto měl přijít projektant, který měl vzít špachtli, zjistit, že je potřeba to oškrábat, a tím pádem to měl zahrnout do projektu, tak nám tu z toho nevyplývá, že některé části bude dělat ta firma. Je zde poměrně vysoká částka 300 tis. Kč za výmalby. Další věc se týká rozvaděčů, zde bychom také měli chtít vysvětlení, kdo to bude platit, to totiž také mělo být obsahem projektu. Když totiž rozvaděč neodpovídá parametrům dnešních norem a my jsme věděli, že do elektroinstalace budeme zasahovat, předpokládám, že musí být udělána revize na celou elektroinstalaci. Možná se jen pletu, ale ten bývalý rozvaděč už nikdo neschválí, tedy to mělo být v projektu. Řeším to, aby nám zbytečně neutíkaly naše prostředky. Ještě se zeptám, týká se to městské policie. Je zde napsáno, že byl upraven a oceněn soupis prací ke stavebním úpravám operační místnosti městské policie. Tam se nepočítalo s tím, že se to bude předělávat?“

Ing. Maturová odpověděla: „Operační středisko je projekt Mgr. Ladislava Krajčíka, MBA, ředitele Městské policie Liberec, který on měl připravený a který vůbec nesouvisel s naší rekonstrukcí. Má na to vyčleněné finanční prostředky, které nám převádí na rozpočet, a my to jen v dobré víře dáváme stavbě, která to nacenila a dle jeho projektu to zrealizuje.“

Diskuzi ukončil nám. Židek (ODS) konstatováním: „Byl bych rád, abychom si řekli, že budeme informováni o výstupech a o připravených krocích, které se týkají toho, jakým způsobem a za kým půjde jaká odpovědnost, co se týče stavební firmy, projektanta, případně dalších subjektů, které jsou zapojené do tohoto projektu, abychom jako město potom nezůstali s placením sami.“

V dubnu 2024 proběhl policejní zásah na liberecké radnici. Obviněn byl mj. náměstek Petr Židek (dnes exODS), mimo jiné i z toho, že se snažil ovlivnit výběrové řízení na zakázku rekonstrukce budovy Uran. Je evidentní, že tato obvinění jsou tak nějak "na vodě".

Z výše složitě zdokumentovaných dějů a z nich vyplývajících faktů, které jsme v našem seriálu uvedli, je jasné, že by musel mít, jako jediný člen rady města za ODS, na všechny radní z SLK i ANO, a v nynějším volebním cyklu i Pirátů, vliv jako nikdo jiný.

Příprava zakázky na rekonstrukci Uranu nikdy nespadala do jeho kompetence. Vždy to bylo ANO. Nejprve nám. Loučková – Kotasová (ANO), o které se vědělo, že vzájemná chemie mezi ní a Mgr. Židkem nefunguje, eufemisticky řečeno.

Následně projekt zdědila nám. Prachařová (ANO), které nezbylo nic jiného než ho nějak dotáhnout do konce, i když s ním sama vnitřně příliš nesouzněla. Jako podnikatelka dobře věděla, jak hodnotit efektivitu projektů, a byla zvyklá se o peníze starat, jako by byly její vlastní. Což u Uranu vážně moc nevycházelo.

Po odchodu Židka z radnice už nic a nikdo nebránil dalším a dalším dodatkům. Ve své podstatě byly naplněny jeho obavy, které měl po celých pět let. Na začátku v žádném případě nešlo o komplexní rekonstrukci, jak jí nazýval dnes již nikoli vedoucí KAMu, ale už náměstek primátota Jiří Janďourek (SLK).

Náklady spojené s rekonstrukcí budovy Uran se svými celkovými náklady nakonec vyšplhaly na částku okolo 180.000.000,- Kč včetně DPH.

7.5.2024 byl na RM projednáno Schválení dodatku č. 3 k SoD na stavební práce – Rekonstrukce objektu Uran. Dodatek č. 3 zohledňuje oznámení o změně č. 8–14 a navyšuje celkovou cenu díla o
14.375.431,59 Kč bez DPH, tedy 17.394.272,22 Kč vč. DPH. Lhůta výstavby se prodlužuje o 91 dní.

16.7.2024 byl RM schválen bod: Vypsání zadávacího řízení na výměnu výtahů v administrativní budově 1. máje č. p. 108. Jde o budovu Uranu.

17.9.2024 byl a schválena další zakázka související s rekonstrukcí. Všeobecná výjimka pro radu města pro zadání veřejné zakázky na stavební práce spočívající v rekonstrukci systému zabezpečení, přístupového a kamerového systému objektu Uran. A to za nabídkovou cenu ve výši 908.280,- Kč bez DPH, tedy 1.099.019,00 Kč s DPH

Toho dne došlo také ke Schválení dodatku č. 4 k SoD na stavební práce – Rekonstrukce objektu Uran. Předkládaný dodatek č. 4 zohledňuje oznámení o změně č. 15 a 16 a navyšuje celkovou cenu díla o
4.468.923,16 Kč bez DPH, tedy 5.407.397,02 Kč s DPH. Jedná se o řadu věcí, které se “tak nějak vyvrbily”.

3.12.2024 bylo schváleno několik bodů k Uranu. Šlo o výrobu a montáž 7 ks kuchyňských linek včetně spotřebičů do budovy Uran, v hodnotě 433.650,- Kč.

Uzavření kupní smlouvy na dodávku kancelářského nábytku do objektu Uran, za celkovou kupní cenu ve výši 1.135.742,- Kč bez DPH 1.374.247,- Kč s DPH.

Rovněž byl schválen výsledek zadávacího řízení na dodávku a montáž výtahů, v ceně 2.717.300,- Kč bez DPH 3.287.933,00 Kč s DPH

A nakonec schválení Dodatku č. 5 k SoD na stavební práce – rekonstrukce objektu Uran. Předkládaný dodatek č. 5 zohledňuje oznámení o změně č. 17 a navyšuje celkovou cenu díla o 428.204,09 Kč bez DPH, tedy 518.126,95 Kč s DPH.

Nevíme, zda se podařilo městu získat alespoň tu původní dotaci 15 mil. Kč, kterou v roce 2019 predikovala nám. Loučková – Kotasová (ANO), když se mluvilo o tom, že se udělá obnova pláště budovy a vyjde to na 30 – 40 mil. Kč.

Primátor Zámečník (SLK) musel tušit, že náklady se budou zvedat i oproti vysoutěžené ceně. Dobře to musel vědět i nám. Janďourek (SLK), který byl odpovědný za projektovou přípravu. Jako architekt musel tušit, že se budou na neúplný projekt nabalovat další a další věci. Elektroinstalace, kotelna, IT rozvody, výmalba, stoupačky, výtahy a řada dalších věcí, které jsou součástí normální rekonstrukce objektů. Proč to tam na začátku nebylo?

Odpověď není až tak složitá. Kdyby totiž někdy v roce 2020 oznámil primátor Zámečník (SLK) a s ním tehdejší šéf KAMu Janďourek (SLK), že cena rekonstrukce bude víc než 150 mil. Kč, nenašli by pro rekonstrukci potřebnou podporu v koalici. Bylo mnohem jednodušší nechat si schválit ořezanou variantu, a následně ji postupně navyšovat o úpravy, které bylo logické udělat hned, když rekonstrukce začala. Je nesmysl vracet se k tomu třeba za dva roky…

Počet úředníků před rekonstrukcí činil dle slov tajemníka Čecha 78 pracovníků magistrátu a 20 admin. pracovníků městské policie. Počet městských strážníků není pro rekonstrukci podstatný, jelikož budovu využívají víceméně jako šatny a v době pauzy nebo školení. Jinak řečeno, jestli je strážníků 80 nebo 120, nemá krom šaten vliv na potřeby prostorové. Nově se do budovy vrátí strážníci a jejich administrativa a úředníci magistrátu, kterých ale bude jenom cca 65.

To, že se jich tam vrátí méně, než jich bylo původně, je dáno tím, že v přízemí je místo registru vozidel zázemí autobusového nádraží, a také tím, že nová vzduchotechnika zabere část prostor budovy na každém patře.

Původní projekt nového Uranu.

Jedna z věcí, kterou neustále omílá opozice je i to, že měl Petr Židek za úkol brzdit realizaci rekonstrukce, aby byl co nejdelší pronájem na S Toweru, a navíc tlačil na to, aby si město S Tower koupilo...

Je to ovšem jinak.

Podstatné je, že budova S Toweru byla nabízena městu až na základě dotazu, který měl někdo z přítomných na prohlídce v době, kdy se řešil pronájem před rekonstrukcí a radní obcházeli jednotlivé objekty. Hovořilo se o částce 260 – 280 mil, Kč. Navíc s možností rozložit platbu do deseti let.

Budova S Toweru je dvakrát větší, než budova Uranu. Je v těsném sousedství terminálu Fügnerova a úřadu práce. Navíc parkoviště v OC Fórum je přímo u S Toweru. V dochozí vzdálenosti pak je i krajský parkhaus.

Pokud by se bylo bývalo chtělo město chovat ekonomicky odpovědně, tak se touto koupí mělo začít seriózně zabývat. Kdyby patřila budova komukoliv jinému, tak by s tím nebyl problém. Problém byl v tom, že patří Syneru.

Ta nelogičnost uvažování města v tomto směru je velmi na škodu, a město to už stojí a ještě bude stát další stovky milionů. Za 280 mil. mohlo mít město budovu, do které by sestěhovalo úředníky hned z několika budov. Ty mohlo město následně prodat, nebo s nimi naložit jiným způsobem.

Dnes je v budově S Toweru, jak vychází z dostupných zdrojů, pronajato městem šest pater. Budova jich má 13. Myslím, že je vždy lepší, mít co nejvíce úředníků na jednom místě. Je to dobré pro spolupráci mezi nimi, ale navíc, a to především, uživatelsky přívětivé i pro občany.

Kdybychom to vyjádřili matematicky, tak nákup S Toweru na splátky by vycházel desetkrát po 28 mil. ročně. Budeme počítat s nějakými nutnými úpravami, byť budova prošla zhruba před 15 lety generální rekonstrukcí, tak třeba 20 mil., a to je hodně velkorysé.

Budovu Uranu mohlo město prodat kraji, který nutně potřeboval vyřešit zázemí pro autobusové nádraží. Zbytek budovy by jistě využil, neboť i jemu evidetně chybějí prostory. Usuzujeme podle toho, že má zájem o budovu Skloexportu.

Prodejní cena neopraveného Uranu by se podle kvalifikovaných odhadů pohybovala mezi 30 – 50 mil. Zbavení se honosné Liebiegovy vily by vyneslo dalších min. 30 mil. Sečteno podtrženo, 280+20-50-30=220. Od toho odečteme 180 mil., které město vynaložilo na rekonstrukci budovy Uran a jsme na 40 mil.

Ano, toto řešení považoval radní a později náměstek Židek (ODS) za efektivní a logické. Město ovšem šlo a nadále jde opačným směrem. Opravilo tak nějak z 75% Uran za 180 mil, a aby mělo úředníky ve vlastní budově, tak za téměř 90 mil. koupilo Liberecký zámek, jehož rekonstrukce pro využití úředníky vyjde min. na dalších možná 500 mil. Kč.

A to nemluvíme vůbec o efektivitě provozu zámku, jelikož se jedná o památku, tak není možné dělat energetická opatření, jaká bychom očekávali. Což je trochu úsměvné v případě Liberce, který tolik hlásí k uhlíkové neutralitě. Popravdě nevíme, jak si to v případě zámku představují. Člověk nemusí být velký odborník, aby mu došlo, že provoz Uranu, zámku a Liebiegovy vily, bude jistě mnohem nákladnější než by byl provoz S Toweru.

Takže, těmito rozhodnutími zavazuje koalice SLK, ANO a Pirátů, která aktuálně velí na liberecké radnici, město k výdajům na provoz, které budou v dalších letech zbytečně odsávat desítky milionů z rozpočtu. Samozřejmě, že budou chybět jinde (silnice, nová parkovací místa na sídlištích, dětská hřiště apod).

Uran, foceno 13. dubna 2025

Jen pro představu nakonec uvádíme několik dodatečných prací, s nimiž původní projekt rekonstrukce Uranu bohužel nepočítal:

- Změna elektroinstalace: Po odkrytí SDK podhledů na chodbách objektu a odkrytí fasádního interiérového opláštění bylo zjištěno rozdílné, často nestandardní vedení elektroinstalací oproti předpokladu projektu

- Úprava osvětlení

- Oškrábání stávajících maleb: PD neřeší podklad pod provedení nové malby. (asi nikoho nenapadlo, že se bude muset stará malba oškrábat).

- Renovace stávajících zárubní: Stávající zárubně jsou již odřené jak od přechozího užívání stavby, tak od různých manipulací při stěhování a podobných prací. Vzhledem k následnému provedení nové výmalby stěn a stropů je vhodné zárubně povrchově obrousit a provést nové nátěry před provedením ostatních prací v místnostech. (další věc, která je přeci logická a PD s ní musí počítat).

- Výměna stoupaček dešťové kanalizace (jaktože na to nepřišli při průzkumu projektanti)

- Rekonstrukce toalet v budově a jedno nové WC pro invalidy (to asi nikdo dopředu nevěděl, že bude potřeba)

- Výměna prosklených příček oddělujících jednotlivá podlaží od schodiště (stávající příčky nesplňují předepsanou požární odolnost), včetně doplňkové přípravy pro napojení přístupového systému a únikového řešen (zvláštní, že si projektanti nevšimli)

- Doplnění fólie do skladby nad přístavkem (navržené souvrství nelze bez fólie realizovat, projektanti oatrně nejsou úplně specialisté na střechy)

- Výměna sběračů a rozdělovačů ÚT, Výměna dožilých součástí otopné soustavy (mezi novou výměníkovou stanicí a stoupačkami, jejichž výměna již v rozpočtu je). (projektanti asi mysleli, že se vymění trubky topení, ale 40 let staré kohouty tam budou moci zůstat)

Servrovna - Po prověření bylo zjištěno, že stávající vnitřní sádrokartonová stěna nesplňuje požadavky na požární odolnost. (kdo dělal stavební průzkum na budově, projektanti?)

- Nové dveře v budově. Stávající dveře jsou jednoznačně esteticky nevyhovující, nátěry jsou zažloutlé, mnohdy oloupané, některá křídla jsou poškozená i konstrukčně. Součástí změnového listu je i položení prahů. (to si nikdo nevšiml při projektování?)

- Rekonstrukci systému zabezpečení, přístupového a kamerového systému objektu Uran (asi nikdo nepočítal s kamerovým systémem a se zvonky)

z důvodu přechodu do 2. etapy výstavby je nutné demontovat stávající provizorní SDK příčky na chodbách objektu z 1. etapy a postavit nové provizorní příčky pro oddělení výstavby a provozu objektu 2 metry dále. (a to jako projekt nepočítal)

Vzhledem ke skutečnostem, které přímo ovlivňují dobu výstavby fasády objektu URAN, je nutné prodloužení pronájmu lešení. (je zajímavé, že si to firma nenapočítala v rámci dodatku za ty práce, kvůli kterým se to prodlužuje, to nějak nedává smysl. To by přeci mělo být v ceně. Mmch jde o 705.000,- Kč navíc)

Na základě skutečnosti, kdy opláštěním prochází VZT průduchy, byly doplněny fasádní VZT mřížky, které rozvody zabezpečí proti nežádoucímu průniku dešťových srážek a živočichů. (to měl snad vědět ten kdo projektoval vzduchotechniku)

ve smluvním rozpočtu není obsažen štěrk pro podsyp dlážděných zpevněných ploch z kamene

Doplnění sanitárního vybavení objektů – URAN a AN. (jako normální je, že v projektu je sanita zahrnuta)

dodávku a montáž otopných těles v 1.PP (dámské sociální zařízení)

Nosný rošt pro umístění nápisu „URAN“ na fasádě byl zpracován a navržen dle architektonicko-stavebního řešení v projektové dokumentaci. Dle vyjádření statika projektový podklad nerespektuje v plné šíři dříve zpracovaný návrh statického řešení a je nutno provést doplnění nosných částí. Z tohoto důvodu bylo doplněno požadované řešení dokotvení a vyztužení roštů jednotlivých písmen nápisu URAN. Hmotnost písmen narostla defacto na dvojnásobek a jejich pracnost byla výrazně vyšší než dle původního návrhu. (nápis bratru za 270.000,- ještěže má jen čtyři písmena)

V průběhu stavby se logicky navíc navyšovaly smlouvy na BOZP a TDS, jelikož pracovníci bezpečnosti práce a technického dozoru musí být na stavbě přítomni po celou dobu relizace stavby.

Každý, kdo dočetl až sem, si může udělat obrázek o tom, kdo byl za co odpovědný, kdo svou nekvalitní prací zapříčinil zdržení, kdo neustále přidával nové a nové požadavky na práce na stavbě, kdo připravoval veřejnou zakázku, kdo řešil pronájmy a kdo se snažil ušetřit i řešit efektivitu nejen stavby, ale i budoucí provozní náklady.

Konec.

lo, fotogalerie: aktuální podoba Uranu