Takhle si tu žijeme: Jeden mluvit nemůže, druhý mluvit neumí a třetí by radši mluvit neměl. To je, panečku, reprezentace!
Usadil se nám za barákem cirkus a není v něm ani náhodou taková legrace jako v aktuální vrcholné politice České banánové republiky. Netřeba si kupovat za astronomickou cenu vstupenku. Aby našinec viděl klauny a cirkus v plné síle, stačí sledovat cvrkot v médiích a na sítích z gauče. Člověk nic neutratí a ještě se královsky (zatím) pobaví.
V pondělí vláda konečně sdělila, kdo pojede na summit NATO, a vyšlo najevo, že Česko bude reprezentovat trio, kdy jeden mluvit nemůže, druhý mluvit neumí a třetí by radši mluvit neměl…
Plus později ústavním soudem dosazený prezident republiky, který jediný je vysoce kompetentní k prezentaci státu takovým způsobem, že si Česko může zachovat zbytky důstojnosti.
Strhlo se komunikační peklo, jež odhalilo kráter, který se za poslední půlrok, kdy je u moci parta populistů, exhibicionistů a osob myšlenkově méně výrazných, mocně prohloubil. Kráter dělí společnost na dvě party tak nesmiřitelné, že sousloví „občanská válka“ už nemusí být jen pusté strašení.
Co se děje v této zemi už fakt není normální.
Na další díly trapné eskapády kolem summitu v Turecku je ještě 14 dní, pak snad bude klidněji. Léto bude v rozpuku a národ si zaslouží trochu oddychu…
Ještě se bude muset dořešit mj. doprava do Ankary, neboť není rozumné, aby prezident a premiér cestovali stejným letadlem. Polská historie dokládá, že to není nejlepší nápad. Soudím, že poletí buď vládní letouny dva, nebo moudřejší prezident a jeho doprovod poletí běžnou linkou či soukromým komerčním tryskáčem.
Ti tři kašpaři z vlády to sice budou komunikovat jako důkaz, jak prezidenta republiky nakonec stejně doběhli, ale nebude nic vzdálenějšího od pravdy. Zároveň musí své skutky alespoň lehce promýšlet a domýšlet, protože ve hře pořád zůstává kompetenční žaloba. A pokud vláda nechce s prezidentem prohrát na plné čáře, musí ústavnímu soudu ponechat prostor alespoň k nějakému oboustranně akceptovatelnému rozhodnutí a odůvodnění.
K tomu je samozřejmě nezbytné, aby vládní slepenec občas zapojil to, co mají jeho reprezentanti mezi ušima, mají-li to funkční. Zatím to sice vypadá na opak, ale třeba si premiér udělá v kabinetu pořádek a jeho podřízení přestanou neomaleně vyřvávat cosi o ústavním puči a změně parlamentní demokracie v poloprezidentský systém.
Nic z toho se neděje, to jen ty do sebe zahleděné „individuality“, jež se shodou velice ponurých okolností dostaly k moci, nedokážou krotit své nemozkové výrony.
Není nic horšího, než když se člověk musí stydět za ty, co ho mají reprezentovat. To platilo, platí a bude platit ve všech patrech politiky…
Přesouvám se na sever:
Slovenská firma TMR bude i po roce 2027 provozovat městský skiareál na Ještědu v Liberci. Uplatnila opci, což znamená automatické prodloužení pachtovní smlouvy s městem o dalších deset let. Liberecké radnici bezpochyby spadl balvan ze srdce, protože kdyby se byl býval skiareál vrátil pod křídla města, měli bychom tu jen dalšího Otesánka soustavně šátrajícího v městském eráru. A ten je stále povážlivě zadlužený.
TMR dává sportovní areál už desátou sezonu do kupy a latě a svědčí to celému kopci. Důležitou roli při rozhodování měly plánovaná rekonstrukce hotelu a vysílače na vrcholu hory plánovaná krajem a také výstavba nové lanovky, kterou připravuje krajské město.
Puzzle do sebe zaklaply…
Až deset let může trvat Libereckému kraji proces, na jehož konci by měl být zápis horského hotelu a vysílače Ještěd na Seznam světového dědictví UNESCO. Nebude to snadné a bude to něco stát, stejně jako pořízení dominanty do majetku kraje. Zápis na prestižní seznam by se tak stal příslovečnou „třešinkou na dortu“. Cesta bude dlouhá, místy klikatá, ovšem určitě to bude stát za to. Éra, kdy se kopec i s příslušenstvím dostal do privátu, máme za sebou a buďme rádi, že to přežil s řešitelnými šrámy.
Tramvaje a autobusy MHD v Liberci se po zhruba 30 letech vrátí k barvám města. Místo kombinace bílé, zelené a žluté budou mít opět červený nátěr s bílými doplňky. První dva přelakované vozy už vyjely do běžného provozu.
Neočekává, že by kvůli změně vzhledu tramvají a autobusů musel dopravní podnik vynaložit peníze navíc. Obměna potrvá několik let. Současné vozy získají červeno-bílou podobu v případě, že bude nutné jejich karosérie přelakovat, například po dopravní nehodě. Nové vozy se už ale budou objednávat v této barevné kombinaci.
Jablonec nad Nisou dá za šest milionů korun opravit krov a střechu léta chátrajících městských lázní. Radnice teď hledá dodavatele, opravu chce zadat metodou design & build (navrhni a postav), kdy dodavatel zajistí architektonický návrh, projektovou dokumentaci i samotnou výstavbu. Secesní budova z počátku 20. století je památkově chráněná, na opravy tak budou dohlížet památkáři.
Střecha je určitě základ, ale chátrající budovu to nespasí. Nebude-li mít město pro ten barák smysluplné využití, je odsouzeno jen a pouze k doživotnímu flikování.
Tropy i bouřku zažili minulý týden v Jablonci nad Nisou účastníci největší lyžařské akce léta - Prasova běhu. Recesistický závod v běhu na lyžích se u jablonecké přehrady uskutečnil pošestadvacáté. Na jeho start se navzdory teplotám přesahujícím tropickou třicítku postavilo 37 teple oblečených mužů a žen s kulichy, rukavicemi a běžkami.
Bylo žertovné sledovat, kterak si navlečené funící borce fotí lidé v plavkách a pak to jdou zapít do stánku. Zatímco běžkař peláší po trávě či písku k cíli.
A protože podobné teploty budou i v nadcházejících dnech, zůstáváme u vody: Začínají prázdniny, tak snad po víkendu nebude platit, že "léto už bylo"...
Zatím jsou ke koupání vhodné téměř všechny přírodní nádrže a koupaliště. Jen už trochu začínají zelenat. Otestovala jsem jabloneckou přehradu a sinice tam jsou na vzestupu. Škoda. Máchovo jezero už hygiena kvůli sinicím zařadila na 3. stupeň vod (ne)vhodných ke koupání. Ostatně, jako téměř každý rok...
Liberecká přehrada se probouzí, ale... Hladina opravené přehrady Harcov je dva měsíce od zahájení napouštění už téměř na běžné úrovni. Výrazně tomu napomohly přívalové deště z minulého víkendu. Letos ale zřejmě ke koupání voda vhodná nebude, rodící se ekosystém teprve ukáže, jak se projeví přítomnost řas a sinic...
Lidé se nedostanou ani na pláž. Uzavřená je kvůli opravě více než kilometr dlouhé promenádní cesty u pravobřežní zdi přehrady, kterou platí město. Práce původně měly skončit loni v létě, naplno se ale rozběhly letos. Radnice očekává, že na pláž veřejnost dostane až na přelomu července a srpna.
Takže to termínově zase neklaplo.
Ostatně, ani nový biotop v Dolánkách se neotevře s prázdninami, snad až v jejich polovině. Což je velká škoda, vypadá moc dobře!
Tudíž se jedu zchladit do hor, tam jsou lesy i řeky. A snad i minimum lidí.
Užívejte víkendu i léta.
Alena Roubalová




