Užitečnější by bylo, kdyby rodiče spadli z větve na zem a dali děti, jež si se studiem moc netykají, i na učební obory
Ještě pět slov k nevydařenému Podještědskému derby, v němž to Jablonec pod vedením kouče, kterého se Liberec ne zrovna elegentně zbavil, nandal Liberci pět nula: Pýcha, pětka, prohra, potupa, ponaučení. Zbytek byl řečen v komentářích milionů tuzemských trenérů s prsty na klávesnicích.
V Liberci právě vrcholí třídenní veletrh práce a vzdělávání EDUCA EXPO. Na 18. ročníku akce, která patří k největším svého druhu v Česku, prezentuje v Home Credit Areně svou nabídku více než 60 středních a vyšších odborných škol a vzdělávacích institucí z celé České republiky včetně příhraničí a také zhruba 50 zaměstnavatelů.
Prezentují se tam i výsledky průzkumu, který „objevil Ameriku“: Preference rodičů a dětí jsou zcela odlišné. Kdyby si měly školu vybírat děti, tak by rovnou zamířily na odbornou školu s konkrétním zaměřením, protože si myslí, že by je to mohlo bavit. Kdežto rodičové dávají přednost gymnáziím. Ve vidině mít z dítek lékaře, právníky či kapitány marketingu.
Opravdu nadané děti samozřejmě, ale užitečnější by bylo, kdyby rodiče občas spadli z větve na zem a dali děti, jež si se studiem moc netykají, i na učební obory, protože řemeslo má pořàd zlaté dno a budoucnost zajištěnou. Vím to, ve velmi těsném sledu jsem potřebovala pokrývače, klempíře, servismana plynového kotle a instalatéra. O anabázi, jak se složitě sháněli, bych mohla sepsat román, o tom, jak královsky si nechali zaplatit, sbírku satirických šlehů.
Řemeslníci budou potřeba v každé době a režimu a v současnosti je asi nejpikantnější, jak služby neexistujících rukou schopných práce nabízejí velké energetické společnosti, například ČEZ nebo Innogy. K elektřině přibalí asistovanou pomoc v domácnosti s porouchanými spotřebiči, k plynu předplacený servis kotle a rovněž opravy většiny bílého elektra. Například.
Jenže když chcete placenou asistenci využít, dostanete pouze spojení na řemeslníka a ten buď neexistuje, nebude mít čas nikdy nebo až za pár měsíců. Servisák na kotel, kterého mi poslal můj dodavatel plynu, přijel až z Děčína a podařilo se mu rozbít termostat, který uvádí do chodu kotel a následně i celý otopný systém. K nápravě se už Innogy nemělo, protože oni zajišťují servis jen na pračky, myčky a sušičky. Na plynový kotel, který poškodil jejich technik, nikoliv.
Historek mám velké zásoby i s dalšími řemeslníky, škoda slov. Prozradím jen, že mi nejspolehlivěji zafungovala služba epoptavka na NejŘemeslníci. Přímé oslovování řemeslníků, které si sami vygooglujete, se nápadně podobá házení hrachu na stěnu. Inzerují například lži typu "Přijdu hned" případně "Servis 24 hodin non stop", a přitom je v osm ráno probudíte a oni vás sprdnou na dvě doby. Nebo se maximálně dovoláte na nějaký „dispečink“ se sídlem v Praze nebo Ostravě, kde vás pouze oloupí o kombinaci cenných údajů (jméno, adresa, telefon, email) a dál nic.
Jednu sms odpověď z 1. října od generátora odpovědí, jsem si uložila, cituji: Právě jsme obdrželi vaši zprávu. Můžete se uvolnit a pustit to z hlavy (šlo o poptávku na instalatéra, neboť mi toaletou kvůli nefunkčnímu plováku umístěnému ve zdi, kam se nedostane ani zdatný kutil, protékalo zbůhdarma 100 litrů pitné vody za noc). Za pár minut se vám ozveme a vše vyřešíme. Vaše ZlatéČeskéRučičky.online.
Tipujete správně, dodnes se neozval nikdo… Instalatéra jsem nakonec sehnala. Jak jinak než přes známé známých. Já v době, kdy byla taková praxe normou, vyrostla. Takže jsem jen navázala na éru melouchů, jíž naši rodiče zvládali s bravurou. Pamatujete: Nikde nic není a přitom lidi mají, protože seženou, téměř všechno…
Byla jsem tento týden „na otočku“ na jedné pražské klinice a ležela na pokoji s paní, která se vdala do Lichtenštejnska. Probraly jsme úplně všechno, nakonec i ty řemeslníky. U nich, v originál „západní“ cizině, wc plováky a zatékající střechy spravují instalatéři a pokrývači z Polska, Česka či Maďarska. Takže jsem pochopila, proč jsou ti šikovní a seriozní u nás běžně, bez protekce, téměř k nesehnání.
A jsme zpátky doma: V Liberci začala tento týden oprava kina Varšava, které je ve stotisícovém městě nejstarším funkčním a zároveň jediným jednosálovým. Rekonstrukce památkově chráněné budovy ve Frýdlantské ulici si vyžádá skoro 62 milionů korun a potrvá přes rok. Dvě třetiny nákladů zaplatí město ze získané evropské dotace. Fajn, ale budoucí provoz už žádná dotace nespasí. Takže si město jen opravuje další kulturní stánek - otesánek, jichž v krajském městě nápadně přibývá. Kdo tohle bude jednou živit...
Liberci se napodruhé podařilo vybrat firmu, která dodělá zázemí městského Lesního koupaliště. Zakázku za 5,5 milionu korun bez daně má vítěz tendru dokončit do letní sezony 2025.
V areálu koupaliště přibude budova s bistrem, saunou, převlékárnami, toaletami i zázemím pro obsluhu. Bude tam i dřevěné pobytové schodiště, pískové hřiště pro plážový volejbal, dřevěná mola pro odpočinek či stojany pro jízdní kola. Napoprvé o tuto zakázku neprojevil nikdo zájem, napodruhé se sice přihlásily tři firmy, hodnotila se ale jen jedna nabídka. Zbývající dvě nesplňovaly podmínky soutěže.
Dodám jen, že Lesák vstal z mrtvých roku 2018, kdy na radnici doúřadovali korytářovci, pak se toto jediné jakž takž dokončené dílo politických aktivistů čtyřletku opravovalo a dobrovolnicky „dodělávalo“, aby uprostřed dalšího cyklu, ve dvou třetinách roku 2024, konečně došlo alespoň k náznaku plánované finalizace.
Táhne se to jak smrad. Podobně jako patrně nejznámější, protože nejbizarnější politický soud v republice. Politický proto, že se koná pouze proto, že jedna politická klika naprášila politika z nepřátelského politického tábora. A protože se naprášení odehrálo v době protikorupční honby na vše, co se hýbe, našel se i dost ambiciózní státní zástupce, který causu před více než deseti lety rozehrál. Kde mu je dnes konec… Ovšem konec hned tak nebude procesu, v němž nechtíc účinkuje brzy už čtyřnásobný hejtman Libereckého kraje.
Soud v Liberci totiž neschválil dohodu o vině a trestu, kterou uzavřela stavební firma Metrostav se státním zástupcem v korupční kauze, v níž je mezi obžalovanými i liberecký hejtman. Metrostav v kauze čelí obvinění, že ve svůj prospěch zmanipuloval stavební zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény a uplácel hejtmana. Martin Půta to od počátku odmítá. Hejtman rozhodnutí soudu z tohoto týdne uvítal, na síti X dohodu označil za účelovou. Zástupci Metrostavu nechtěli pokračující trestní řízení komentovat.
Podmínky pro schválení dohody tady nejsou, uvedl mj. nový předseda soudního senátu, který vousatou causu nafasoval k dořešení. Důvodů pro neschválení je podle soudce vícero. Prvním je, že nestačí jen prohlášení právnické osoby. "Muselo by být spojené s prohlášením fyzické osoby, k níž je přičítán skutek," řekl soudce. Obžalovaní za Metrostav to ale u soudu opakovaně odmítli.
Dalším důvodem k neschválení dohody podle soudce je, že návrh zakládá presumpci viny u dalších osob. Pokud by senát takovou dohodu uznal, tak by to v této fázi líčení znamenalo vyloučit tyto obžalované do samostatného řízení s jiným trestním senátem, což by pro ně znamenalo další výrazné prodloužení soudního řízení.
Podle soudce navíc dohoda o vině a trestu má smysl v době zahájení řízení, a ne na konci dokazování, v níž je tato kauza.
A končíme volnočasově: Liberec bude mít letos nezvyklý vánoční strom. Obvykle má páté největší město v zemi na náměstí u radnice v období adventu smrk, letos tam bude po delší době jedle ojíněná. To je druh stromu, ne popis. Vánoční strom na náměstí bude mít tradičních 14,5 metru, což je výška, která umožňuje zajistit dostatečnou statiku a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Jedle dosud roste na zahradě soukromého majitele v Dolním Hanychově. Z ní ho k radnici převezou dobrovolní hasiči 16. listopadu. Na náměstí zůstane jedle do Tří králů a bude tradičně ověšená herrnhutskými hvězdami.
Což mi připomnělo, že tu Vánoce budou coby dup. Už zase.
Hezký víkend.
Alena Roubalová