Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Budoucnost stavebnictví tkví v prefabrikaci. Partnerem veletrhu FOR ARCH byl SYNER

20. 09. 2024 | 12:07

Inovativní stavební technologie s důrazem na udržitelnost a efektivitu, právě tím se zabývala konference Budoucnost českého stavebnictví: kombinované, modulární, prefabrikované stavby?, kterou uspořádal Svaz podnikatelů ve stavebnictví.

syner 001 (2)
Na konferenci vystoupil (zleva), Lukáš Urban, člen představenstva SYNER Group, Pavel Fanta z QARTA Architektura a hlavní architekt CREE Buildings Michael Kamenik

18. září 2024 se v kongresovém sále PVA EXPO v pražských Letňanech uskutečnila konference Budoucnost českého stavebnictví: kombinované, modulární a prefabrikované stavby?, kterou organizoval Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Jednodenní akce byla součástí programu mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH a tvořily ji čtyři bloky, ve kterých účastníci z řad architektů, investorů a expertů diskutovali o potenciálu kombinovaných staveb, modulárních řešení a prefabrikace. „Svaz podnikatelů ve stavebnictví vnímá tuto problematiku jako zásadní pro budoucnost oboru. Kombinované, modulární a prefabrikované stavby nejsou jen trendem, ale také klíčovou odpovědí na výzvy, kterým čelí současné stavebnictví,“ řekl Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví, a doplnil: „I když nám v některých případech zatím brání především legislativa, například v povolování takových staveb bez významného rizika pro projektanta, postupné kroky vpřed vnímáme a věříme, že se brzy v Česku dočkáme většího zastoupení těchto budov.“

I proto se stavebnictví na tuto novou éru připravuje. Na konferenci tak vystoupili například zástupci některých stavebních firem, které se snaží novými technologiemi a přístupy získat náskok před konkurencí. „Hybridní stavby jsou v tuzemském měřítku zcela novou kategorií, kde se oproti klasickým dřevostavbám využívá kombinace více materiálů. Klíčová je také rychlost výstavby a snižování uhlíkové stopy, resp. emisí spojených s výrobou materiálů, jejich transportem a samotnou realizací nebo s následným provozem, údržbou či demolicí budovy. Toto vše řeší systém CREE, jehož jsme od letošního roku licencovaným dodavatelem pro ČR. Společným cílem je vytvářet dlouhodobé a trvanlivé hodnoty, samozřejmě s apelem na ekologii,“ vysvětlil Lukáš Urban, člen představenstva společnosti SYNER Group.

Ing. Lukáš Urban ze společnosti SYNER představil partnerství s CREE Buildings a přiblížil segment hybridních staveb„Máme ambici stát se lídrem v implementaci moderních technologií v oblasti železobetonové prefabrikace budov. Nasazení robotizace a automatizace v železobetonové prefabrikaci znamená revoluci v celém stavebním průmyslu. Tento pokrok nám umožňuje nejen zrychlit výrobu, ale také snížit materiálové náklady a energetickou náročnost a optimalizovat přepravní náklady, což má pozitivní dopad na životní prostředí,“ uvedl Tomáš Váňa, ředitel společnosti Leube Beton, která patří mezi průkopníky těchto inovací v České republice.

„Školy, školky, modulární nemocnice, komunitní centra i kulturní domy. Občanská vybavenost se díky modulární výstavbě dokáže měnit v prostoru a čase, a to na základě velmi konkrétních potřeb uživatelů. Moderní a sofistikovaná řešení ovšem někdy bývají trnem v oku odborné části obyvatelstva. Modularitě škodí celá řada mýtů a překážkou je také zkostnatělý systém veřejných zakázek, který by si zasloužil inovaci. Dokážeme-li šířit povědomí o jejích benefitech a demonstrovat příklady dobré praxe, pak nám nic nebrání v cestě za výstavbou, která se mění společně s našimi potřebami,“ řekl Karel Kolínský, obchodní ředitel firmy KOMA Modular, a dodal: „Nezávislé společnosti vypočítaly, že uhlíková stopa modulární výstavby je o 55 procent nižší než u té konvenční. Taková je modulární výstavba, na jejímž rozvoji a vývoji pracujeme již 32 let.“

Ing. Lukáš Urban se zapojil do panelové diskuze v závěru konference„Naše konference je v rámci stavebního veletrhu FOR ARCH již několikaletou tradicí, na kterou se vždy velmi těším. Letošním tématem byla budoucnost českého stavebnictví z pohledu staveb. Kombinované, modulární i prefabrikované stavby jsou bezesporu v soudobém stavebnictví velkým tématem s ohledem na rychlost výstavby, udržitelnost, cenu, provoz i samotné stavby. Zájem o toto téma se odrazil i v hojném zájmu o tuto konferenci, což nás ve Svazu podnikatelů ve stavebnictví pochopitelně velmi těší. Proto bych chtěl poděkovat všem českým i zahraničním panelistům, jak ze soukromého, tak veřejného sektoru, kteří se s námi přišli podělit o své názory a zkušenosti,” dodal Jiří Nouza.

Dalšími řečníky byli například konzultant a bývalý ředitel Stavebního úřadu Prahy 9 Karel Hořejš, architekt z ČKAIT Petr Beneš či architekt Pavel Fanta ze studia QARTA, Petr Kuklík z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT nebo starostka městské části Praha-Petrovice Olga Hromasová.

O SPS

Svaz podnikatelů ve stavebnictví je dobrovolnou zájmovou organizací a zároveň vrcholným představitelem českého stavebnictví. Podtrhuje význam pozemního a dopravního stavitelství a také vodohospodářských staveb v České republice. Jako lídr stavebního průmyslu s heslem „Tvoříme budoucnost českého stavebnictví” garantuje svým členům zastupování oboru na nejvyšší možné úrovni. Svaz vznikl v roce 1990 a reprezentuje většinu kapacity stavební produkce v České republice. Hájí zájmy svých členů a usiluje o příznivé podnikatelské prostředí v legislativě a hospodářské politice na celostátní úrovni i v regionech. Více na webu, linkedinu a síti X Svazu.

TZ

Fotogalerie:

Inovativní stavební technologie klade důraz na udržitelnost a snižování uhlíkové stopy

Hybridní stavby přináší na tuzemský trh zcela nový segment, který vyniká kratší, čistší a efektivnější výstavbou