Bezdoplatkovou zónu v České Lípě musí vedení radnice hned po vstoupení v platnost zrušit
Bezdoplatkovou zónu připravovanou v České Lípě přes 2,5 roku musí město hned po vstoupení v platnost 1. září zrušit. Ústavní soud totiž v úterý rozhodl o zrušení dvou klíčových paragrafů zákona o pomoci v hmotné nouzi, která umožňovala zřizovat tyto zóny, kde ztrácí noví nájemníci nárok na doplatky na bydlení.
Jakmile vyjde rozhodnutí ve Sbírce zákonů musí radnice vyhlášku zrušit, řekla dnes novinářům českolipská starostka Jitka Volfová (ANO). Radnice v Česku zrušení paragrafů o bezdoplatkových zónách kritizují, verdikt naopak uvítali experti na sociální oblast nebo ombudsman.
Bezdoplatková zóna měla podle radnice České Lípy pomoci občanům v Jiráskově, Mariánské a Žižkově ulici, aby se v místě bydliště cítili dobře a bezpečně. Lokalita nedaleko radnice je dlouhodobě problémová, obyvatelé si stěžují na hluk i zvýšenou kriminalitu. Radnice tam v minulosti umístila jednu z městských kamer, posílila i dohled strážníků a sociálních pracovníků, příliš to ale podle města nepomohlo. Proto zvolila vyhlášení bezdoplatkové zóny. Pro nové nájemníky, kteří se tam přistěhují, to mělo znamenat, že nebudou mít nárok na doplatek na bydlení.
Teď bude muset město po pár dnech platnosti vyhlášku zrušit. "Mrzí nás to, obyvatelé lokality dostali naději, že se tam ta situace zlepší, a teď jim zase byla sebrána. Nemáme jinou možnost, rozhodnutí ústavního soudu musíme respektovat. Do budoucna by ale bylo dobré, aby k této problematice stát přistupoval koncepčně," doplnila Volfová. Samosprávám by podle ní měly zůstat nějaké nástroje, aby mohly problémové lokality řešit, radnice chce proto takové úpravy legislativy navrhnout. "Budeme v té lokalitě pokračovat v tom, co jsme už v minulosti nastavili," dodala starostka.
Ústavní soud vyhověl návrhu skupiny 17 senátorů, kterým se zabýval čtyři roky, a zrušil spornou část zákona o pomoci v hmotné nouzi, která umožňovala bezdoplatkové zóny zřizovat. Podle soudu zóny zasahovaly do práva na zajištění základních životních podmínek v oblasti bydlení a nerozlišovaly mezi původci a oběťmi problémů. Nález vstoupí v platnost dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhla jako řešení po zrušení takzvaných bezdoplatkových zón vyvlastnění soukromých ubytoven pro chudé, kteří toto bydlení platí z dávek, státem.
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček označil zrušení bezdoplatkových zón za opožděnou spravedlnost. Problém zrušené části zákona byl podle ombudsmana v tom, že dopadala plošně a bez výjimek na všechny, kdo se do bezdoplatkové zóny nově přistěhují. Mohla tak bránit i mobilitě v obci, například přestěhování seniorů či rodičů samoživitelů do menšího bytu s nižšími náklady.
čtk