Do části českolipského Pekla je vstup zakázán, skály v místě sesuvu jsou stále nestabilní

08. 01. 2020 | 11:40

AKTUALIZOVÁNO: Kvůli nestabilní skále zakázaly úřady až do konce března vstup do části Robečského údolí na Českolipsku. Přístup do lokality zvané Peklo, kam hlavně na jaře lákají turisty tisíce květů bledulí, zavalila loni v únoru část skalního masivu. 

CLpeklo Cesta údolím Peklo, foto Vít Černý
Cesta údolím Peklo, foto Vít Černý

Skála nad cestou je ale dál nestabilní a potřebuje sanaci. O rozhodnutí Odboru životního prostředí Městského úřadu v České Lípě dnes ČTK informovala mluvčí Kristýna Kňákal Brožová.

Uzavřený je úsek zhruba 300 metrů severně od Lisovy samoty mezi lávkami, které kříží Robečský potok ve střední části údolí. "I přes sanační práce, které v oblasti probíhaly již v loňském roce, je část skály v místě sesuvu stále nestabilní. Oblast je tudíž nebezpečná pro všechny, kteří by tudy procházeli," doplnila mluvčí úřadu. Pokud by sanační práce na skále byly hotové dříve, úřad podle ní zákaz neprodleně odvolá. Odemykání Pekla, které je letos naplánováno na 21. března, zákaz neohrozí.

Lokalita zvaná Peklo je národní přírodní památkou s největším výskytem bledulí jarních v Česku. Naučnou stezku, která údolím vede, ale zablokovala loni v únoru skála, která se zřítila z výšky zhruba 30 metrů. "Masiv už jsme v říjnu odklidili a vybudovali nový chodník, geologický posudek ale ukázal, že skála nad cestou je nestabilní," řekla ČTK lesní správkyně Eva Kajzarová z Lesů ČR. Rizikem je podle ní zejména střídání teplot v zimním období a na jaře, proto Lesy ČR požádaly o uzavření části údolí.

Peklo leží mezi obcí Zahrádky na Českolipsku a Českou Lípou. Robečský potok tady protéká pískovcovým skalním masivem a vytváří malebnou skalní průrvu v celkové délce asi čtyř kilometrů, na níž je naučná stezka. Hlavně na jaře tam míří tisíce lidí. Lesy ČR už podle Kajzarové připravily projekt sanace nebezpečné skály, náklady ale půjdou do milionů. "Žádáme proto o dotaci," řekla. Než se skálu podaří zabezpečit, zůstane podle ní úsek pro návštěvníky uzavřený. Přímo v údolí upozorňují na nebezpečí informační tabule, které nabízejí i bezpečné trasy, kudy se místu vyhnout.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace