Hamerské jezero není kvůli sinicím vhodné ke koupání, kvalita vody se zhoršila po přívalových deštích
AKTUALIZOVÁNO: Nevhodné ke koupání jsou další dvě přírodní koupaliště v Libereckém kraji, celkem jsou tak už čtyři. Hygienici nově nedoporučují lidem, aby se koupali v Hamerském jezeře na Českolipsku a v koupališti v Tanvaldu na Jablonecku. Vyplývá to z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.
Hamerské jezero je nevhodné ke koupání kvůli zvýšenému výskytu sinic. Kvalita vody se podle starosty Hamru na Jezeře Milana Dvořáka zhoršila po přívalových deštích. "Dostali jsme dávku z polí, kalné vody, která se sem dva dny valila," řekl Dvořák ČTK. Na koupališti v Tanvaldu je překročený limit pro ukazatel fekálního znečištění. Nevhodné ke koupání jsou v kraji také koupaliště v Mimoni kvůli masivnímu přírodnímu znečištění na hladině a v Chrastavě kvůli kolísavé kvalitě přítoku, což je Vítkovský potok.
Sníženou kvalitu má dalších šest ze 37 vodních ploch v kraji, které hygienici pravidelně kontrolují. Na třetím z pěti stupňů je Máchovo jezero a voda tak není vhodné ke koupání pro citlivé jedince, kam patří děti, alergici či těhotné ženy. Na stupni dva, což je mírně zhoršená kvalita vody, je rybník Bažantník v Sedmihorkách v Českém ráji, koupaliště v Jablonci nad Jizerou v Krkonoších, v Českém Dubu a Jablonném v Podještědí na Liberecku a Nedamově na Českolipsku.
čtk