Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hamerské jezero není kvůli sinicím vhodné ke koupání, kvalita vody se zhoršila po přívalových deštích

30. 07. 2021 | 12:31

AKTUALIZOVÁNO: Nevhodné ke koupání jsou další dvě přírodní koupaliště v Libereckém kraji, celkem jsou tak už čtyři. Hygienici nově nedoporučují lidem, aby se koupali v Hamerském jezeře na Českolipsku a v koupališti v Tanvaldu na Jablonecku. Vyplývá to z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.

Hamr na Jezere - Hamerske jezero plaz1
Ilustrační foto

Hamerské jezero je nevhodné ke koupání kvůli zvýšenému výskytu sinic. Kvalita vody se podle starosty Hamru na Jezeře Milana Dvořáka zhoršila po přívalových deštích. "Dostali jsme dávku z polí, kalné vody, která se sem dva dny valila," řekl Dvořák ČTK. Na koupališti v Tanvaldu je překročený limit pro ukazatel fekálního znečištění. Nevhodné ke koupání jsou v kraji také koupaliště v Mimoni kvůli masivnímu přírodnímu znečištění na hladině a v Chrastavě kvůli kolísavé kvalitě přítoku, což je Vítkovský potok.

Sníženou kvalitu má dalších šest ze 37 vodních ploch v kraji, které hygienici pravidelně kontrolují. Na třetím z pěti stupňů je Máchovo jezero a voda tak není vhodné ke koupání pro citlivé jedince, kam patří děti, alergici či těhotné ženy. Na stupni dva, což je mírně zhoršená kvalita vody, je rybník Bažantník v Sedmihorkách v Českém ráji, koupaliště v Jablonci nad Jizerou v Krkonoších, v Českém Dubu a Jablonném v Podještědí na Liberecku a Nedamově na Českolipsku.

čtk