Bagry a offroady vytvoří v Pískovně Žizníkov podmínky pro vzácné ropuchy krátkonohé

17. 02. 2020 | 12:11

AKTUALIZOVÁNO: Bagry a terénní vozy pomohou v Žizníkově na Českolipsku vytvářet ideální podmínky pro rozmnožování ropuchy krátkonohé. Tato v Česku nejvzácnější žába v posledních desetiletích z mnoha míst zcela zmizela. Liberecký kraj před dvěma lety vyhlásil přírodní památku Pískovna Žizníkov, kde se obojživelník vyskytuje.

žába toad-3414441 1280
Ilustrační foto

Teď žádá dotace na projekt, který pomůže zajistit podmínky pro život ropuch i po ukončení těžby písku. ČTK to dnes řekl mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička.

"Ropucha krátkonohá dává přednost oblastem bez vegetace nebo jen se spoře zarostlou půdou. Běžně se tam v noci pohybuje mezi odstavenými bagry a buldozery. Ke zdárnému vývoji pulců jí stačí kaluže vzniklé v kolejích vyjetých pneumatikami těžařské techniky," doplnil Mikulička. Pískovnu v Žizníkově ale postupně dotěžují a rekultivují, po ukončení rekultivačních prací už pro ropuchy nebude vhodným místem k životu a rozmnožování. Proto jí chce kraj vhodné podmínky vytvořit uměle.

Stejné bagry, mezi nimiž dnes ropucha po nocích skáče, vytvoří v sousedství zanikající pískovny písečné přesypy a mělké tůně těsněné jílem. Na území o rozloze 3,5 hektaru vzniknou nová vhodná místa pro udržení populace vzácné žáby. V dalších letech pak kraji s údržbou pomůže těžební technika nebo offroadová vozidla tak, že tudy budou projíždět. Tak budou průběžně obnovovat mělké tůně, které ropuchy krátkonohé ke svému rozmnožování potřebují.

V Libereckém kraji nejde o první podobný projekt. V minulosti už na Českolipsku vytvořil podmínky pro rozmnožování blatnice skvrnité, skokana skřehotavého, kuňky ohnivé nebo evropsky chráněného čolka velkého. Projekt na podporu ropuchy přijde na téměř 1,4 milionu korun, většinu nákladů by měla zaplatit Evropská unie. "Projekt bude podle harmonogramu hotov již letos. Ještě do konce roku 2022 však potrvá monitoring toho, jak byla opatření účinná," dodal krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace