Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Malí hasiči z Česka, Německa a Polska vytvořili rekord v dálkovém vedení vody. Na 10 kilometrech pokořili převýšení i techniku

15. 06. 2024 | 19:09

Malí hasiči z Česka, Německa a Polska dnes na Českolipsku vytvořili rekord v dálkovém vedení vody. Pomocí hadic a čerpadel ji dokázali dopravit na vzdálenost více než deseti kilometrů. Bojovali přitom s převýšením i technikou, když se vodu snažili dostat z koupaliště ve Sloupu v Čechách přes Radvanec na náměstí v Novém Boru a zase zpátky do Sloupu.

detirekord 3
Foto Artur Irma

Do přípravy rekordu se dnes zapojilo na 400 dětí z celé České republiky i zahraničí, řekl ČTK hlavní organizátor David Sobotka.

"Ten nápad vlastně vzešel z hlaviček našich malých dětských hasičů ve Sloupu v Čechách, kteří za mnou společně s jejich vedoucími, manželi Nevřelovými, přišli před asi rokem a půl s tím, že by rádi udělali rekord v dálkovém vedení vody," doplnil Sobotka. Inspirací byl podobný rekord starý více než 20 let, kdy hasiči z celého Česka sestavili 55,6 kilometru dlouhé vedení, aby přivedli vodu z Máchova jezera na ranvej letiště Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko. I když ten už byl překonán.

Do sestavení dětské hasičské řeky se dnes mohly zapojit jen děti, dospělí dohlíželi, případně vedení kontrolovali. Na sestavení desetikilometrového vedení stačila půlhodinka, více než tři hodiny ale trvalo, než se vodu podařilo dopravit ze sloupského koupaliště na náměstí v Novém Boru a zase zpátky. Nevydrželo několik hadic, vyměnit bylo nutné dvě čerpadla. "Rekord by ale ustaven. zapojilo se přibližně 380 dětí, použily 28 čerpadel a asi 550 hadic typu B," potvrdil Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den, který na dnešní pokus dohlížel.

Celá akce byla podle něj velmi dobře načasovaná. "Shodou okolností, my českou knihu rekordů vydáváme jednou za tři roky, minulý víkend jsme měli uzávěrku, ale protože jsme o tomhle rekordu věděli, tak ho tam ještě dostaneme a letos na podzim už to v té knize bude," doplnil Marek. Rekord dospělých v dálkovém vedení vody je podle něj z roku 2010, kdy hasiči sestavili vedení dlouhé 63,5 kilometru, aby vodu dopravili z Dolních Louček na vrchol nejvyšší hory Vysočiny Devět skal, bylo tam převýšení přes 500 metrů.

"Možná tady vzniká generace, která to jednou překoná," poznamenal Marek. Za mnohem důležitější pro děti, které se pokusu zúčastnily, považuje ale zkušenost, kterou získaly. Původně se totiž předpokládalo, že všechno půjde mnohem rychleji. "Myslím, že pro ty děti je dobrá výbava do života poznání, že nic není samo sebou a hned, a že všechno se musí prostě nějak odpracovat, v tomhle případě i třeba holt odsedět," dodal prezident Agentury Dobrý den.

čtk