Moderní lampy nahradí Česká Lípa v centru města historizujícími lucernami
Moderní lampy nahradí Česká Lípa v centru města historizujícími lucernami, které odkazují na lampy známé z dobových pohlednic. Plamen plynových lamp ale nahradily v replikách úsporné LED žárovky. ČTK to řekla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Centrum České Lípy je od roku 1992 městskou památkovou zónou, radnice chce postupně sjednotit vzhled lamp v celém centru, dnes jich tam je několik různých typů.
Nové lampy už osvětlují Panskou a Vězeňskou ulici, postupně nahradí osvětlení také v Mikulášské, Mariánské a v propojce mezi náměstím T.G.M. a Škroupovým náměstím. "Vzhled nových lamp koresponduje s manuálem veřejných prostranství, který město schválilo před dvěma lety. Jedná se o první etapu, celkem 29 lamp. Jakmile budou vyměněny, rádi bychom pokračovali v dalších ulicích," doplnil místostarosta Martin Brož (ANO). Radnici podle něj tato etapa přijde na 2,4 milionu korun.
Nejde přitom o jedinou investici města do veřejného osvětlení, Česká Lípa nechala ve třech etapách vyměnit zhruba 2900 pouličních výbojkových svítidel za úsporná LED, výměny se tak dočkaly téměř dvě třetiny veřejného osvětlení. Výměna přišla na bezmála 19 milionů korun, většinu nákladů zaplatila podle Kňákal Brožové dotace z národního plánu obnovy. Díky výměně svítidel za úsporná by měla radnice ušetřit ročně na energiích kolem dvou milionů korun.
Ulice a veřejná prostranství třetího největšího města v Libereckém kraji osvětluje zhruba 4500 lamp, hlavním důvodem jejich modernizace byla úspora energie. Už v letech 2014 a 2015 získalo město dotaci na modernizaci osvětlení, vyměnit tehdy dalo 141 svítidel v prvním roce a dalších 191 v tom druhém, zejména v částech Dubice a Svárov. Moderní LED osvětlení lemuje podle mluvčí radnice také nové chodníky za vlakovým nádražím nebo na Starých Ladech.
čtk