Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Mrtvou vlčici nalezenou u Dubé na Českolipsku někdo zastřelil. Kdo to udělal, spáchal trestný čin

26. 11. 2020 | 13:21

Mrtvou vlčici nalezenou počátkem listopadu na silnici u Dubé na Českolipsku někdo zastřelil. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR se obrátí na policii, úmyslné usmrcení chráněného živočicha je totiž trestným činem. ČTK o tom dnes informovala mluvčí agentury Karolína Šůlová. Jde už o druhý zdokumentovaný případ nelegálního střílení vlků v České republice. První prokazatelně zastřelené zvíře objevili loni v příkopu u Konětop na Mělnicku, pachatele nenašli.

vlkOrez
ilustrační foto

Mrtvá vlčice, kterou našli 8. listopadu u silnice mezi Dubou a Ždírcem, má podle rentgenových snímků a prvotního ohledání zbytky střely v oblasti hlavy a temene. Zda byly příčinou smrti zvířete má určit pitva provedená experty z Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Genetická analýza potvrdila, že jde o zvíře z takzvané středoevropské nížinné populace - patří tedy k vlkům, kteří do Česka dostali z oblasti německé Lužice. Příbuznost se smečkou, která se dlouhodobě pohybuje na Kokořínsku, se zjišťuje.

"Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají oběťmi pytláků. Letos na jaře byl v Beskydech zastřelen rys Olda, na Pálavě otráven vzácný dravec luňák červený, na Litoměřicku orel mořský a výčet by mohl pokračovat. Bohužel se ani v jednom případě policii nepodařilo viníka vypátrat. Doufám, že policie jej tentokrát skutečně odhalí, už jen proto, že je to v regionu druhý případ," doplnil ředitel agentury František Pelc.

V chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj se vlci vyskytují od roku 2014. Přítomnost velkých šelem může podle Pelce vzbuzovat nelibost u chovatelů hospodářských zvířat, nepředpokládá ale, že právě oni po vlcích střílejí. "Stát chovatelům případné škody hradí, je možné získat finance i na preventivní zabezpečení stád. Zkušenosti z Německa ukazují, že dobré zabezpečení dokáže odvrátit 80 až 95 procent vlčích útoků," řekl Pelc a upozornil, že vlci plní v české přírodě důležitou roli. "Pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody v lesích a na polích v řádech miliard korun ročně. Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 procent vlčí potravy," uvedl.

čtk