Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Muzea v Kamenickém Šenově a Novém Boru možná v příštích letech čeká rekonstrukce

12. 05. 2023 | 18:52

Sklářská muzea v Kamenickém Šenově a Novém Boru na Českolipsku možná v následujících letech čeká rekonstrukce za desítky milionů korun. Obě by díky úpravám měla být pro návštěvníky atraktivnější. Blíže k realizaci je modernizace muzea v Kamenickém Šenově. Starosta města Martin Bártl (Změna pro Kam. Šenov a Prácheň) novinářům řekl, že mají vydané stavební povolení.

skloMadTyče
archivní foto z novoborského muzea Mad

"Teď hledáme dodavatele na prováděcí projektovou dokumentaci, podle které bychom rádi vybrali dodavatele stavby," řekl Bártl. V ideálním případě by tak podle něj rekonstrukce muzea mohla začít v příštím roce, záležet ale bude i na tom, jak bude čtyřtisícové město úspěšné při získávání dotací. Starosta náklady odhaduje na 50 až 60 milionů korun, ročně město hospodaří se zhruba 80 miliony a na investice z toho dává deset až 15 milionů korun.

Muzeum v Kamenickém Šenově, foto Artur Irma

Muzeum v Kamenickém Šenově slaví letos 100 let od svého založení, historie jeho sídla je ale výrazně delší. Je to klasicistní budova s mansardovou střechou z roku 1769, která patří k typickým patricijským domům města. "Poslední rekonstrukce proběhla v 60. letech minulého století, což už je poměrně dost dlouho a bylo by potřeba budovu uvést do lepšího stavu," řekla ČTK ředitelka muzea Helena Braunová. V plánu je rozšíření depozitáře i výstavních prostor, vytvoření odpočinkové zóny pro návštěvníky i zajištění bezbariérového přístupu do budovy.

Muzeum v Kamenickém Šenově, foto Artur Irma

Modernizaci potřebuje i hlavní budova muzea v Novém Boru, které letos slaví 130 let od svého vzniku. Jeho sídlo je také starší, z roku 1804. Jde o patrový dům s vysokou mansardovou střechou a honosným pozdně barokním vstupním portálem. Podle ředitelky muzea Petry Ajšmanové jejich hlavní budova nikdy neprošla celkovou opravou, dosud se dělaly jen dílčí. Rekonstrukci potřebuje nejen dům, ale výrazně modernizovat i stálá expozice. "Hlavní, o co nám jde, je náplň. Prostě udělat novou, moderní stálou expozici, kde představíme co nejvíc skla, která bude zábavná nejen pro dospělé, nejen pro odborníky, ale i pro laiky a pro děti, kde bude nějaká odpočinková zóna a kde prostě bude radost pobýt," dodala Ajšmanová. V Novém Boru jsou ale teprve na začátku tohoto projektu, připravuje se zadání pro vytvoření architektonického návrhu.

čtk