Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na multimediální turistické stezce v Polevsku v Lužických horách přibudou další dvě takzvaná zapomenutá místa

26. 10. 2019 | 10:57

V Polevsku v Lužických horách přibudou na multimediální turistické stezce další dvě takzvaná zapomenutá místa, celkem jich bude šest. Jde o česko-německý projekt, který má oživit historii zaniklých staveb v tomto regionu. Letos se do něj zapojilo 16 lidí z Česka a Německa, výsledky svého bádání představí v Polevsku 2. listopadu. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala spoluautorka přeshraničního projektu Petra Zahradníčková z Lužického horského spolku.

polevsko
Foto: zdroj: www.polevsko.info

Na multimediální stezce jsou zatím dva bývalé hostince, kaplička a bývalá poustevna. Připomínají je informační cedule s QR-kódy, pod kterými se skrývají asi čtyřminutová videa vytvořená z dobových fotografií, textů z kronik a výpovědí pamětníků. Letos obdobně přibudou dva zapomenuté průmyslové podniky, po jejichž existenci už není ani stopy. "Konkrétně se jedná o bývalou sklářskou huť Anna postavenou v roce 1900 a řezárnu sametu fungující ve středu obce od roku 1884. Oba podniky po roce 1945 svou činnost již neobnovily," uvedla Zahradníčková.

Projekt je podpořený z Česko-německého fondu budoucnosti. Jedním z jeho cílů je odbourávání vzájemných předsudků mezi Čechy a Němci. "Obecně v obou národech, a v pohraničních maloměstech paradoxně možná více než ve vnitrozemí, přetrvávají předsudky k druhému národu, které se předávají z generace na generaci. V nejmladší generaci jich je již nejméně, ale i tak se jich dost najde," uvedla již dříve Zahradníčková.

čtk