Na pediatrii českolipské nemocnice před odběrem krve pomůže projekční hledač žil
Na dětském oddělení v českolipské nemocnici je prioritou minimalizovat bolestivý zážitek při odběru krve. Při tom na oddělení pediatrie pomáhá nový přístroj, tím je projekční hledač žil. Je to zařízení pro přesné a bezpečné posouzení stavu žil, což vede k optimálnímu "napíchnutí" malých pacientů.
Princip hledače žil je založen na vyšší absorpci IR záření hemoglobinu oproti okolním tkáním.
Infračervené záření (také IR, z anglického infrared) je elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření. Název značí „pod červenou“ (z latiny infra = „pod“).
Díky tomu lze detekovat až o 80% více neviditelných žil vč. jejich hloubky, které jsou následně v reálném čase promítány přímo na kůži pacienta.
Při odběru je možné zvolit hned několik typů zobrazení a jasu promítání, individuálně podle potřeby personálu nebo aktuálních světelných podmínek v ambulanci. Jeho použití dle studií snižuje míru neúspěšnosti vpichu a zároveň urychluje celkový čas odběru. Projekční hledač žil je uložen na mobilním rameni, tím personál při odběru nijak neomezuje a může se tak plně věnovat nejmenším pacientům.
"Přístroj se nám osvědčil a je využíván častěji, než se původně předpokládalo, další využití by mohl najít v naší odběrové místnosti. V zahraničí je používání obdobných přístrojů častější a jsme velmi rádi, že díky modernímu přístupu personálu nemocnice ho můžeme využívat i na českolipské pediatrii," říká Vladimíra Pindrochová z oddělení zdravotechniky českolipské nemocnice.
TZ NsP CL