Nemocnice v České Lípě ukončila testování na covid-19 pro samoplátce, protože na něm prodělává

18. 05. 2020 | 16:20

Nemocnice s poliklinikou v České Lípě dnes ukončila testování na covid-19 pro samoplátce, prodělává na něm. Stanovená cena z předpisu ministerstva zdravotnictví nezohledňuje veškeré související náklady spojené s odběrem a laboratorním vyšetřením, pouze samotný laboratorní výkon, řekla dnes ČTK mluvčí druhé největší nemocnice v Libereckém kraji Kateřina Amrichová. Odběry na základě žádanky vystavené lékařem nebo krajskou hygienickou stanicí budou podle ní pokračovat.

korona knlDrivein1
Ilustrační foto

Placené testy potřebují zejména takzvaní pendleři, kteří jezdí za prací do sousedního Německa. V Libereckém kraji začaly odběry pro samoplátce poskytovat od 28. dubna v Jablonci nad Nisou, další den pak také v České Lípě, Liberci a Jilemnici. Cena byla stanovena na 2800 korun, vycházela z ceníku schváleného pojišťovnou a odrážela i náročnost testování. Od pátku 15. května ale mohou účtovat maximálně 1756 korun, které stanovilo ministerstvo. I v Liberci a Jilemnici teď zvažují, že testování samoplátců ukončí. S výjimkou páteřních nemocnic ho ale nikdo jiný v kraji nenabízí.

"Zatím počítáme s tím, že ještě v úterý se bude testovat. Zájem je poměrně velký, daleko větší než jsme čekali, je to ale prodělečné. Pokud to ukončíme, fakticky tím zabráníme těm lidem vycestovat," řekl ČTK Jiří Kalenský, ředitel společnosti MMN, která provozuje nemocnice v Jilemnici a Semilech. V současné situaci si ale podle něj nemohou nemocnice dovolit na testování doplácet, v souvislosti s koronavirovou pandemií mají už tak ekonomické problémy.

V Libereckém kraji za minulý týden přibyly tři potvrzené případy nemoci covid-19, poslední je ze soboty. Od začátku pandemie testy v kraji prokázaly onemocnění u 200 lidí, z toho 174 se jich už vyléčilo. Hygienici v kraji nechali zatím na koronavirus otestovat 7981 lidí. V karanténě nařízené hygieniky je aktuálně 77 lidí, v dalších případech ji nařídili praktičtí lékaři. Komplikacím spojeným s koronavirem podlehli v kraji čtyři senioři, měli ale i jiná závažná onemocnění.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace