Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nezaměstnanost na Českolipsku zvyšuje postupné propouštění u producenta sedadel pro automobily

09. 04. 2025 | 12:21

Nezaměstnanost na Českolipsku zvyšuje postupné propouštění v závodech na výrobu sedadel pro automobily společnosti Adient v České Lípě a Stráži pod Ralskem. Zatímco na konci loňského března byla v regionu nezaměstnanost 3,8 procenta a v rámci Libereckého kraje byla nejnižší, o rok později vzrostla podle údajů, které v úterý zveřejnil Úřad práce ČR, na bezmála 5,1 procenta.

autoBMW
ilustrační foto

Adient oznámil loni v září ukončení výroby ve svých závodech na Českolipsku, v České Lípě by měla výroba skončit ve druhé polovině letošního roku, ve Stráži pod Ralskem počátkem toho příštího. "Aktuálně máme nahlášené hromadné propouštění 889 zaměstnanců do září 2025. Propouštění zatím probíhá postupně, větší přetlak lze očekávat na přelomu pololetí," odpověděla na dotaz ČTK ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci Kateřina Sadílková.

Aktuálně eviduje podle Sadílkové úřad práce ke konci března 132 pracovníků jejichž posledním zaměstnavatelem byl Adient. "Propuštění uchazeči jsou zařazováni do projektu Outplacement II, hrazeného z evropských strukturálních fondů, který je přímo určen pro řešení prevence nezaměstnanosti v případech hromadných propouštění," doplnila. Firma navíc podle ní zaměstnávala z velké části zaměstnance ze zahraničí, zejména z Mongolska, pro něž není problém se za prací přestěhovat jinam.

Podle starosty Stráže pod Ralskem Zdeňka Hlinčíka (Volba pro Stráž) zatím propouštění ve městě problémy nepůsobí, i když nezaměstnanost vzrostla. Na konci března bylo ve Stráži bez práce 123 lidí, a nezaměstnanost je na 4,37 procenta. "My jsme docela průmyslový kout, práce tady je, jsou tu podniky jako Mega nebo Praktik a další, lidi shání i vězeňská služba. Lidé dojíždějí do Mladé Boleslavi, Mnichova Hradiště nebo Liberce," řekl ČTK starosta. Pracovní místa by měla podle něj nabídnout i připravovaná průmyslová zóna.

Podle Sadílkové organizuje úřad práce pro zaměstnance Adientu pravidelné informační schůzky přímo v závodech. "Uchazeči mohou také vstoupit do rekvalifikačních kurzů, největší zájem evidujeme o kurzy českého jazyka v případě zahraničních pracovníků a kurzy digitálního vzdělávaní, pomáhající rozšiřovat IT kompetence, v případě tuzemských uchazečů," uvedla. V kraji bylo na konci března 2767 volných míst, o 200 víc než v únoru. Největší poptávka je po lidech do výroby, řemeslníky hledají stavební firmy, zájem je o pracovníky do prodeje.

Úřad práce podle ředitelky sleduje také situaci v liberecké společnosti Galvanoplast Bohemia, která je od února v úpadku a žádá povolení reorganizace. Informaci o hromadném propouštění zatím úřad nedostal. "V případě kompletního uzavření provozu by mohlo být propuštěno až 186 lidí. V březnu přišlo do evidence v Libereckém kraji z této společnosti 13 nových uchazečů, 11 v Liberci a dva v Jablonci," dodala Sadílková.

Zvýšení nezaměstnanost lze čekat také na Semilsku. "Jedna společnost, působící v textilním průmyslu, oznámila hromadné propouštění k 31. březnu z důvodu konkurzu. Nejvíc uchazečů by mělo být propuštěno ke konci května, zbytek do konce srpna. Jedná se o 86 zaměstnanců, osm lidí bylo zařazeno do projektu Outplacement," dodala Sadílková. Podle zjištění ČTK jde o Weaving Studenec (dříve Tessitura Monti Cekia). Firma je od roku 2020 v insolvenčním řízení, reorganizace se nezdařila a soud rozhodl v březnu o ukončení provozu.

čtk