Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nové přepážkové pracoviště v někdejší budově pojišťovny  chtějí v České Lípě otevřít 2. ledna 2024

01. 09. 2023 | 11:37

Nové přepážkové pracoviště městského úřadu otevřou v České Lípě zřejmě v úterý 2. ledna příštího roku. Přestavba bývalé budovy České pojišťovny v centru města nabrala mírné zpoždění kvůli změně vytápění. Radnice počítala s využitím původního podlahového topení, tlakové zkoušky ale ukázaly, že rozvody nejsou v dobrém stavu a místy prosakují. Budovu budou proto vytápět radiátory, řekl na dotaz ČTK místostarosta Martin Brož (ANO).

"Posunuly se dílčí termíny, ale ten hlavní termín se neposouvá. Posunuli jsme termín kolaudace na konec listopadu, což nás ale nebrzdí v tom, abychom mohli zahájit stěhování," doplnila starostka Jitka Volfová (ANO). Do budovy by se podle ní mělo přesunout zhruba 60 městských úředníků. "Jsou to všechna přepážková místa, to znamená pasy, řidičské a občanské průkazy, přestěhuje se tam i živnostenský úřad, bude tam pokladna," dodala starostka.

Foto: Artur Irma

Budova v ulici U Synagogy byla zhruba deset let prázdná a chátrala. Město ji koupilo v roce 2019 za 18 milionů korun od soukromého vlastníka, který byl v úpadku. Vedení města chtělo zabránit tomu, aby v objektu vznikla například ubytovna pro zahraniční dělníky. Původně se předpokládalo, že vzhledem ke stáří pojišťovny budou stačit úpravy do deseti milionů korun, nakonec se ale vedení města rozhodlo pro kompletní rekonstrukci.

Modernizace budovy přijde bezmála na 90 milionů korun, zhruba 12 milionů získala radnice ze Státního fondu životního prostředí. Budova dostala kvalitní zateplení i nová okna, některá stavbaři zazdili. Náklady na energie by se měly snížit zhruba o 60 procent i díky modernímu LED osvětlení, fotovoltaické elektrárně na střeše nebo využití takzvané šedé vody. "Zredukovali jsme světlíky, prosvětlení budovy bylo zachováno, ale světlíky jsou řešené trošku jinak, aby tam v poledne nešlo přímé slunce a budova se v létě nepřehřívala," doplnil Brož.

Budovy, které se díky přesunu úředníků uvolní, chce radnice využít jinak. "Třeba v případě objektu u Vodního hradu uvažujeme o tom, že bychom tam vybudovali ordinace a také byty například pro lékaře," řekla Volfová. Budovu pod náměstím, kde je dnes živnostenský úřad a sídlí tam i banka, plánuje město také zrekonstruovat na byty a ve spolupráci s nemocnicí je nabídnout lékařům nebo zdravotním sestrám. Budovu v Děčínské ulici, kterou město získalo od státu, bude dál využívat úřad a radnice tam chce přesunout archiv.

čtk