Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nový Bor chystá dotační program na podporu výstavby malých domovních čistíren odpadních vod

15. 09. 2019 | 6:32

Dotační program na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod připravují v Novém Boru na Českolipsku. Pokud získá podporu zastupitelstva, mohli by zájemci o podporu žádat už v únoru příštího roku, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Radmila Pokorná. Podobný program mají v nedaleké České Lípě nebo v Jablonci nad Nisou.

voda wash-hands-2631777 1280
Ilustrační foto

"Příspěvek budou moci využít lidé, kteří žijí v lokalitách, kde není zajištěná likvidace odpadních splaškových vod centrálním čištěním nebo kde se není možné z technických a ekonomických důvodů na kanalizační síť napojit," řekl k připravovanému programu starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). S takovým omezením se podle něj potýkají zejména obyvatelé Pihelu, Janova, Bukovan a Chomoutů.

Cílem programu je podle starosty zvyšování kvality odpadních vod a ochrana životního prostředí. Na dotace by měly být v rozpočtu vyčleněny v příštích letech vždy dva miliony korun. Poprvé už v příštím roce. Žadatelé by mohli získat až 70 procent uznatelných nákladů, maximálně ale 50.000 korun. O příspěvek budou moci zažádat i ti, kdo uvedli čistírny odpadních vod do provozu se schválením příslušných orgánů od 1. ledna 2015.

Finanční podpora by podle Dvořáka měla být vázaná například na doložení vlastnictví nemovitosti, kupní smlouvy se zhotovitelem domácí čistírny odpadních vod, doložení skutečných nákladů a jejich uhrazení, kolaudační souhlas nebo kolaudační rozhodnutí. Žádosti, které budou dostupné na webových stránkách města www.novy-bor.cz nebo k vyzvednutí na městském úřadě, bude radnice přijímat vždy od 1. února do 1. června.

Dotační program na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod mají už od roku 2013 v sousední České Lípě. Nejprve mohli žádat majitelé nemovitostí v části Častolovice, od roku 2016 radnice podporu rozšířila i na nemovitosti v Okřešicích, Vlčím Dole, Vítkově, Heřmaničkách, Písečné nebo v lokalitě Kopeček. Zatím radnice rozdělila přibližně 4,5 milionu korun. Zhruba stejně dlouho podporují výstavbu malých čistíren odpadních vod a také přípojek na kanalizaci v Jablonci nad Nisou.

čtk