Obnova nejcennější části dvora v Zákupech za 365 milionů je u konce. Národní kulturní památka připomíná barokní katedrálu
Obnova konírny u zámku v Zákupech na Českolipsku, jež připomíná barokní katedrálu, je po třech letech skoro u konce. Záchrana nejcennější části hospodářského dvora, který je národní kulturní památkou, si vyžádala 365 milionů korun. Kastelán zámku Vladimír Tregl předpokládá, že expozice začnou vytvářet od října a konírnu návštěvníkům zpřístupní na jaře příštího roku.
"Stavba postoupila tak, že teď už se nacházíme v poslední fázi realizace, kdy se dodělávají z našeho pohledu kosmetické záležitosti, jako je například vymalování interiérů, jako jsou okolní terénní úpravy, zeleň a tak dále," řekl Tregl.
Rekonstrukce konírny měla původně skončit předloni na podzim, ukázalo se ale, že je v mnohem horším stavu, než se čekalo. Podle kastelána se projevilo, že investice do hospodářského dvora za posledních 100 let byly minimální. V dezolátním stavu byl areál už před více než 20 lety, kdy ho převzal do majetku stát.
"Už ve druhé polovině 20. století se tady začaly projevovat statické poruchy, zřítily se stropy, v některých částech hospodářského dvora byla zanedbávána běžná údržba. To znamená do budovy zatékalo, vyskytla se tady dřevomorka, takže zkáza budovy nastala už před mnoha desetiletími. A to, co se vyskytlo při samotné opravě, byl právě důsledek dlouhodobého zanedbávání údržby - obrovské statické poruchy a budova byla prolezlá vlhkostí," řekl kastelán. Odstranění problémů spojených se statikou mělo vliv nejen na dobu stavby, ale i výrazný nárůst ceny. Původně měla rekonstrukce stát 175 milionů.
Konírna v jižním křídle tvoří jen asi třetinu hospodářského dvora ze 17. století, který podle památkářů historickou hodnotou převyšuje přilehlý zámek. Zdevastované jsou i jeho ostatní části a místy je propadlá střecha. Kontrast uvidí i návštěvníci příští rok při cestě na prohlídku konírny. "My bychom byli nejradši, kdyby se budova opravila kompletně celá, jednorázově, ale musí se čekat na přidělení dalších finančních prostředků. Ale zároveň, když už je tady ten kontrast, tak ho využijeme a návštěvník si díky tomu bude umět velice snadno představit, co všechno se muselo udělat, než část, do které se půjde s průvodcem podívat, byla uvedena do stavu, jaký uvidí při prohlídce," dodal Tregl.
Do barokní konírny podle něj umístí zhruba 2500 exponátů. Většina bude v prvním patře, které v druhé polovině 19. století sloužilo k ubytování doprovodu rakouského císaře. V 19 místnostech bude podél dlouhé chodby expozice zaměřená na zaniklé nebo nepřístupné české zámky. V přízemí bude exponátem samotný prostor konírny s 33 barokními klenbami, pískovcovými žlaby na vodu pro koně a železnými koši na seno. "Budou tam vystaveny i obrazy zachycující využití koně v období baroka," dodal kastelán. Zákupská konírna má na délku zhruba 150 metrů, v minulosti tam bylo ustájeno až 60 koní. "Netroufnu si říct, kde byla nejblíže takto velká konírna. Ten prostor je ale srovnávaný s konírnou Lichtenštejnů na zámku Lednice na Moravě," dodal Tregl.
čtk