Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Obnova silnice z Mimoně na Mnichovo Hradiště začne příští rok, napoprvé se nepodařilo vysoutěžit dodavatele

06. 08. 2019 | 12:00

Dlouho plánovaná rekonstrukce silnice druhé třídy z Mimoně na Českolipsku směrem na Mnichovo Hradiště začne až příští rok. Podle původních plánů měly práce na frekventované silnici 268 začít už letos, nepodařilo se ale v soutěži vybrat dodavatele.

Mimonprůtah
ilustrační foto: LK

Všechny nabídky byly vyšší než předpokládaná cena. Kraj proto soutěž zrušil a bude ji znovu vypisovat pravděpodobně v říjnu. Stavba by pak mohla začít příští rok na jaře, řekl dnes ČTK vedoucí odboru dopravy Libereckého kraje Jan Čáp.

Silnice není v dobrém stavu, největším problémem jsou tam hluboké vyjeté koleje. "Proto Silnice LK odfrézují ty nejhorší úseky, nejhorší koleje, aby se to, než vybereme dodavatele stavby, zlepšilo," řekl Čáp. Práce by měly začít už ve čtvrtek a potrvají do konce příštího týdne. "Frézování se bude dělat po úsecích a doprava bude vždy svedena na polovinu vozovky a řízena semafory. Nebude se dělat celých 12 kilometrů, ale necelých sedm," dodal Čáp.

Oprava silnice 268 od železničního přejezdu v Mimoni po hranici se Středočeským krajem v Dolní Krupé potrvá dva roky. Silnice je důležitou spojnicí do bývalého vojenského prostoru Ralsko a její rekonstrukce by měla podle projektu stát 187 milionů korun. Součástí projektu jsou i rekonstrukce dvou mostů a propustků, přeložky inženýrských sítí, výstavba autobusových zastávek nebo přestavba rozlehlé křižovatky v centru Kuřívod na kruhový objezd.

Silnice se ale nebude dělat celá, stavba nezahrnuje zhruba 1,5 kilometru zatáček u Horní Krupé. Tento úsek se bude dělat samostatně. Projektant původně na základě doporučení všech dotčených orgánů státní správy, hlavně policie, navrhnul napřímení úseku od hranice se Středočeským krajem. Měla se udělat přeložka, která by vedla ve skalním zářezu. "Jenom tenhle úsek by stál kolem 400 milionů korun," řekl Čáp. Krajští radní to odmítli, cena se jim zdála příliš vysoká. Silnice tak povede v původní trase, bude jen širší a přibude třetí pruh ve stoupání. Náklady budou zhruba desetinové.

čtk