Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Obyvatelé Nového Boru mohou v anketě rozhodnout o budoucnosti ohňostrojů ve městě

03. 10. 2023 | 13:59

Obyvatelé Nového Boru na Českolipsku mohou rozhodnout o budoucnosti ohňostrojů ve městě. Komise pro vzdělávání, kulturu a občanské záležitosti vyhlásila anketu, v níž se obyvatel Nového Boru ptá, zda chtějí zachovat tradiční ohňostroje, zrušit je, nebo zvolit alternativní formáty. Veřejnost může hlasovat do konce listopadu on-line nebo prostřednictvím tištěného dotazníku, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Radmila Pokorná.

ohňostroj fireworks-865104 1280
Ilustrační foto

"Tištěný anketní lístek je k dispozici na webových a facebookových stránkách, na podatelně městského úřadu na náměstí Míru, v turistickém informačním centru v Kalinově ulici a v kinokavárně Jiný kafe v Městském kině. Na uvedená místa lze vyplněné lístky také odevzdávat," doplnila mluvčí radnice. Lidé mohou zvolit některou ze čtyř variant - zachovat ohňostroje v nynějším rozsahu, zachovat jediný - novoroční ohňostroj, zrušit ohňostroje bez náhrady nebo je nahradit alternativním formátem jako je třeba videomapping i za cenu vyšších nákladů.

Používání zábavní pyrotechniky v Novém Boru reguluje obecně závazná vyhláška, kterou zastupitelstvo schválilo loni v prosinci. Zakazuje odpalování rachejtlí a ohňostrojů v památkové zóně, výjimkou je zahájení adventu, silvestr a Nový rok. Samo město pořádá ohňostroj při kulturních akcích na konci listopadu při rozsvícení vánočního stromu a 1. ledna při novoročním přípitku.

"Náklady na jednotlivé ohňostroje jsou v řádu nižších desítek tisíc korun. Finanční nabídky společností, které provozují videomapping a obdobné světelné show, se pohybují v řádech vyšších statisíců korun. Novoroční přípitek v roce 2024 doprovodí pouze ohňová show," řekla Pokorná.

Ohňostroje jsou podle Jany Ruské z komise pro vzdělávání, kulturu a občanské záležitosti jedním z nejstarších a nejznámějších způsobů oslavy velkých událostí, jejich výroba a odpalování ale může mít negativní dopady na životní prostředí. "Spalování vytváří skleníkové plyny a jiné znečišťující látky. Ohňostroje obsahují chemikálie, které znečišťují ovzduší a mohou způsobovat dýchací problémy, zejména u osob s astmatem nebo jinými chronickými onemocněními. Zvířata, malé děti a handicapovaní často nereagují na ohňostroje dobře. Výbuchy mohou způsobit stres a úzkost," uvedla.

V Novém Boru to letos není první anketa, v únoru radnice podobně zjišťovala, zda by měli obyvatelé pátého největšího města v Libereckém kraji zájem o sdílená kola. Z 11.500 obyvatel města se do ankety zapojilo 364 lidí, pro zavedení služby se jich vyslovilo 173, proti bylo 191 hlasujících, což je 52,5 procenta. Mezi nesouhlasnými stanovisky převážil názor, že by se kola povalovala po městě, případně, že jejich pořízení je s ohledem na rozlohu města zbytečné. Sdílená kola proto v Novém Boru nemají.

čtk