Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Obyvatelé v Doksech už mohou odpad třídit přímo u svých domů. Dostali od města další nádoby, i na bioodpad

29. 04. 2020 | 20:22

Obyvatelé v Doksech na Českolipsku mohou odpad třídit přímo u svých domů. Ke klasickým popelnicím dostali lidé v Doksech a také v připojených částech Staré Splavy, Obora, Žďár, Kruh a Zbyny, od města i nádoby na plasty, papír a bioodpad. Od února začalo město svoz odpadu zajišťovat vlastní firmou.

odpadJNpopelnice smesny odpad
ilustrační foto

Nejprve sváželo ten směsný, dnes poprvé vytříděné plasty. Ve čtvrtek bude pokračovat svoz papíru a v pátek bioodpadu, řekla ČTK starostka Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj).

"V průběhu května se začne směsný komunální odpad svážet už jen jednou za 14 dní, s výjimkou sídliště, kde se budou kontejnery vyvážet každý týden. Snažili jsme se, aby svozy měly snadno zapamatovatelný režim," doplnila Burešová. Většina domácností ve městě už si podle ní své nádoby na tříděný odpad vyzvedla. Ti, kdo to neudělali, mají možnost si je vyzvednout ve sběrném dvoře. Pracovníci svozové firmy budou podle Burešová obsah běžných popelnic kontrolovat, a pokud narazí ve směsném odpadu na papír, plast či kovy určené k třídění, nevyvezou je.

Doksy se spojily s dalšími obcemi v regionu a společně založily Dobrovolný svazek obcí EKOD s cílem postupně převzít odpadové hospodářství. Dnes spolek sdružuje 12 měst a obcí z Máchova kraje. Doksy s 5200 obyvateli jsou první městem, kde EKOD svoz odpadu prostřednictvím vlastní firmy EKOD Servis zajišťuje. "Hlavním impulsem byla příprava zákona o skládkování, kdy jsme chtěli mít přehled o produkci odpadu, lepší kontrolu a také lepší práci s občany, když budeme sami svážet a vidět, jak třídí," řekla Burešová.

Z rozpočtu města jde podle starostky na nakládání s odpady osm milionů korun, z toho pouze 3,3 milionu vybere město na poplatcích. Poplatek za odpad se letos přesto pro obyvatele trvale hlášené ve městě nezvýšil, za rok platí 520 korun na sobou . Doksy jsou ale oblíbenou turistickou oblastí a řada domů nemá trvale hlášené obyvatele. Vlastníkům těchto nemovitostí náklady vzrostly z loňských 600 korun na 1000 Kč. Ani to ale podle starostky neodpovídá množství odpadu, které v těchto domech za rok produkují.

čtk