Příjezd do Nového Boru zkomplikuje sanace narušené skály nad silnicí. Práce začnou po neděli a potrvají celé prázdniny

20. 06. 2020 | 6:50

Příjezd do Nového Boru na Českolipsku zkomplikuje sanace narušené skály nad krajskou silnicí druhé třídy. Před třemi lety v březnu se ze skály uvolnilo několik balvanů a od té doby je tam silnice zúžená. Zajištění skály přijde na 1,5 milionu korun, práce tam začnou po neděli a potrvají celé prázdniny, řekl ČTK ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička.

nový bor www.novy-bor
Foto: www.novy-bor.cz

Město sanaci vítá, zúžení silnice, která je frekventovanou příjezdovou komunikací od silnice I/9, komplikuje dopravu. Podle starosty Jaromíra Dvořáka (Starostové pro Liberecký kraj) usiluje radnice o zabezpečení nestabilní skály od 2012. Už tehdy spadlo na silnici několik kamenných bloků, nikomu se ale nic nestalo.

Z posledního statického posudku vyplynulo, že se může pískovcový masiv kdykoliv zřítit. Proto musela být skála ohrazena betonovými svodidly a silnice je tam už tři roky zúžená. "Příprava projektu se protáhla i kvůli jednání s energetiky," řekl ČTK vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp.

Ze skály nad silnicí se v březnu 2017 uvolnilo několik balvanů, nikomu se ale nic nestalo. Podle Růžičky není samotná sanace příliš náročná, komplikací je nutné přeložení elektrického vedení. "Vedou tam dráty vysokého napětí, které jsou na konzoli vetknuté do té skály," uvedl Růžička. Součástí sanace by mělo být i odstranění vzrostlých náletů a stromů, které dlouhodobě narušují pískovcový masiv, a také odtěžení uvolněných a nestabilních kusů skály.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace