Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Rodinný výlet k Zdislavině studánce skončil policejní pátrací akcí. Příčinou byly houby

112
27. 10. 2023 | 10:17

Začátkem týdne vyrazila 74letá žena z Liberce se svým synem, bratrem a jeho známou do Lvové na Českolipsku, kde se nachází Zdislavina studánka s vodou, o které lidé říkají, že je léčivá. Poté, co si ji načerpali, rozhodli se, že se projdou po okolí. Rodina se aktivně věnuje turistice.

houbyPčr
Policie houbařům nechává za stěračem nejen pokuty za špatné parkování, ale i rady, jak se chovat při pohybu v lese a sběru hub. Foto: PČR

Problémy začaly, když při procházení zalesněného okolí Jablonného v Podještědí, uviděli všude kolem sebe spoustu hub. Tehdy se procházka zvrtla v houbaření, které původně nebylo v plánu. Zacházeli stále hlouběji do lesa a  přitom se jeden druhému vzdalovali.

Nejméně opatrná byla 74letá žena, která zmizela z očí své rodině kolem 15. hodiny, ačkoliv ji před tímto nebezpečím syn opakovaně varoval. Jeho obavy nebrala vážně a tomu, že se ztratila, se zpočátku smála. Později ji humor přešel. Naštěstí byli všichni po celou dobu ve spojení přes mobilní telefony.

Seniorka svému synovi ovšem nedokázala vysvětlit, kde se nachází, a když ji se svým strýcem a jeho známou  ani po hodině a půl nenašel, v obavě o její zdraví požádal o pomoc na tísňové lince 112. Informaci o pohřešované ženě jsme přijali kolem 16.20. Výhodou pro nás bylo, že jsme se s ní mohli telefonicky spojit. I přesto, že máme dobrou místní znalost, jsme ji hledali v okolí Jezevčího vrchu přibližně  půl hodiny. Žádnou újmu naštěstí neutrpěla. Z  jejího neplánovaného "dobrodružství" pro ni vyplývá poučení,  že se měla v neznámém prostředí držet rodiny. Zpětně pak ocenila to, že měla u sebe mobilní telefon s dobitou baterkou.

Do lesa každoročně vyrážejí na houby lidé, kteří na svou bezpečnost příliš nemyslí. Proto naši preventisté podnikli během letošní sezóny několik návštěv míst, kde mohou potkat větší počet houbařů,  a osobně je o pravidlech bezpečného pohybu v lese poučili. Také jim předali leták s radami, jak se v lese neztratit.

PČR/Ivana Baláková