Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Sdílená kola letos v Novém Boru nebudou, záměr nezískal v anketě velkou podporu

18. 04. 2023 | 16:59

Sdílená kola letos v Novém Boru na Českolipsku nebudou, záměr nezískal velkou podporu. Na webu města to dnes uvedl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Radnice vyhlásila v únoru anketu, do které se zapojilo 364 lidí. Pro zavedení služby se jich vyslovilo 173, proti bylo 191 hlasujících, což je 52,5 procenta. Mezi nesouhlasnými stanovisky převážil názor, že by se kola povalovala po městě, případně, že jejich pořízení je s ohledem na rozlohu města zbytečné.

kolo bike-3185295 960 720
Ilustrační foto

Liberecký kraj letos připravil na podporu sdílených kol nový dotační program, rozdělit chce tři miliony korun. Program na podporu městské mobility je určený pro desítku obcí s rozšířenou působností, o dotaci budou moci žádat od 3. května do konce června. "Získat mohou od 10.000 do půl milionu korun, maximálně ale 70 procent nákladů," řekl ČTK náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Cílem projektu je podle něj snížení individuální automobilové dopravy ve vybraných obcích.

Nový Bor se ale do pilotního programu nezapojí. "Protože výsledek ankety je velmi těsný, nepřevážil jednoznačný souhlas či nesouhlas, nebudeme v současnosti záměr realizovat," doplnil Dvořák. Město mělo šanci získat v rámci projektu 40 jízdních kol, která by byla rozmístěná na deseti až 15 stanovištích. Využívat by je mohli lidé po registraci v aplikaci, jejímž prostřednictvím se odemyká digitální zámek. Prvních 15 minut mělo být zdarma, pak už by lidé platili zhruba 20 korun za každých 30 minut jízdy. Dotace od kraje by pokryla polovinu odhadovaných nákladů.

Pro anketu se rozhodli také v Turnově, vyhlásili ji na konci března a lidé mají čas do 28. dubna se ke sdíleným kolům vyjádřit. "Chceme zjistit zájem veřejnosti, uvědomujeme si, že má ten projekt nějaké hranice," řekl turnovský starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Kola podle něj nemohou používat například děti, protože v jejich případě je povinná přilba, problémem je i nedostatečná síť cyklostezek ve městě nebo náročný terén. "Na druhou stranu je to velká příležitost získat peníze z kraje na projekt, o kterém už delší dobu uvažujeme," dodal Hocke. Náklady Turnov odhaduje na 600.000 korun.

Liberecký kraj do budoucna počítá s napojením systému sdílených kol na nový odbavovací systém veřejné dopravy s cílem usnadnit lidem cestování. Třeba v České Lípě ale zatím využití sdílených kol také nejsou příliš nakloněni. "Obáváme se nepořádku a problémů s tím spojených," přiznala starostka Jitka Volfová (ANO). Ze zkušeností z jiných měst ví, že lidé často neodkládají kola na určená stanoviště a nechávají je pohozená různě po městě, kde blokují ulice nebo chodníky. Takové negativní zkušenosti má například i Liberec se sdílenými koloběžkami.

čtk