V České Lípě chtějí pomoci s češtinou a integrací stovkám dělníků, kteří pracují v místních podnicích

13. 02. 2020 | 19:02

S češtinou a integrací chtějí v České Lípě pomoci stovkám dělníků, kteří pracují v místních podnicích, a také jejich dětem. Do projektu za 1,8 milionu korun, na který radnice žádá dotaci, se zapojilo sedm škol a dalších organizací. Cílem projektu je zlepšit soužití a vzájemné vztahy mezi cizinci a majoritní společností ve městě a také odstranit problémy v komunikaci a adaptaci jejich dětí ve školách. ČTK to dnes řekla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

pas pass-2530813 1280
Ilustrační foto

V českolipských základních a mateřských školách se podle mluvčí vzdělává zhruba 360 dětí, které neumí česky nebo rozumí jen s velkými obtížemi. Většinou jde o Mongoly. Kromě nich žije ve třetím největším městě Libereckého kraje kolem 2500 cizinců, kteří jsou na tom s češtinou mnohdy ještě hůř než jejich děti. Dochází tak k různým nedorozuměním a zbytečným konfliktům.

"Děti cizinců mají povinnost po příjezdu do naší země chodit do školy, to ukládá zákon. Bohužel zákon už vůbec nemyslí na to, aby dal těmto dětem čas se náš jazyk naučit. Zbytečně tak vznikají nepříjemné situace mezi cizinci a majoritní společností. V rámci tohoto projektu jim tak chceme situaci usnadnit a samozřejmě pomoci i cizincům, kteří se mnohdy nacházejí v opravdu velmi těžké situaci," řekla starostka Jitka Volfová (ANO).

Hlavní aktivitou projektu bude výuka českého jazyka v době vyučování, individuální přístup v doučování českého jazyka, týdenní kurzy češtiny a také přípravný kurz českého jazyka před vstupem dětí do první třídy. Projekt počítá i se vzděláváním pedagogů, využitím překladatelských služeb pro tlumočení mezi rodiči a školou. V plánu jsou také kulturní akce, na kterých by měli lidé možnost poznat historii a kulturu Mongolů. "V plánu jsou i výlety po okolí nebo sportovní aktivity, společné workshopy rodin cizinců s místními rodinami zaměřené na tradice," doplnila Kňákal Brožová.

Pokračovat by měly i projekty zahájené v loňském roce. "Chceme určitě pokračovat v setkáních s Mongoly, kteří v našem městě žijí a pracují. V loňském roce jsme uspořádali první takové setkání a překvapilo mě, jak velký o něj byl zájem a kolik lidí přišlo. Je třeba cizincům vysvětlovat místní zákony, vyhlášky a pravidla a pomáhat jim v jejich pochopení. Protože znalost češtiny není všemocná, když cizinci nevědí, jak se chovat podle zvyklostí běžných v naší zemi," dodala českolipská starostka.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace