Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V České Lípě si dnes připomněli židovské oběti pochodu smrti z koncentračního tábora Schwarzheide do Terezína 

28. 04. 2025 | 17:22

České Lípě si dnes připomněli židovské oběti pochodu smrti z německého koncentračního tábora Schwarzheide do Terezína. Když transport 6. května 1945 dorazil do České Lípy, z vagonů tehdy vynesli 17 těl židovských vězňů, odvezli je za město k Sosnové a tam je zahrabali, přestože někteří podle svědectví nebyli mrtví. Je velmi důležité nezapomenout, řekl při dnešní vzpomínkové akci rabín David Maxa.

česká lípa pietalipa3
Památník obětem pochodu z Schwarzheide v České Lípě, foto: Artur Irma

"Existuje jedno takové přísloví, že národ, který zapomene svoje dějiny, si je musí zopakovat. Myslím si, že zvlášť v případě šoa, holokaustu je velmi důležité nezapomenout nejenom z toho důvodu, že si připomínáme všechny oběti, všechny, kteří byli nespravedlivě takovýmto způsobem přivedeni mimo vůbec jakoukoliv kategorii lidství v očích ostatních lidí, ale zároveň také zavražděni nebo pronásledováni. Je velmi důležité předcházet tomu, aby se někdy v budoucnu něco takového opakovalo," řekl ČTK rabín.

Podle Maxy je důležité si tyto věci připomínat zvlášť v dnešní době. "Situace je velmi vážná, když se podíváme na univerzitní prostředí v západním světě, v Americe nebo i v Anglii, v Německu, tak tam můžeme vnímat velmi znepokojivé dění, které souvisí s tím, že antisemitismus se opět vrací, že židovští studenti jsou umlčováni, nejenom studenti, ale také profesoři, že se tvoří opět stigmata. Myslím si, že jediný způsob, jakým se k tomu můžeme postavit a bránit se, je skutečně nezapomenout a investovat do vzdělání," dodal.

Památník obětem pochodu z Schwarzheide v České Lípě, foto: Artur IrmaČeskolipská starostka Jitka Volfová (ANO) připomněla, že pochod smrti z Schwarzheide do Terezína patří k nejlépe historicky zmapovaným pochodům vězňů z dubna a května roku 1945. "Jejich cestu dnes vroubí památníky těch, co nepřežili," poznamenala. Evakuaci tábora zahájili Němci v noci 19. dubna, na pochod se dalo na 600 vězňů - Čechů, Poláků, Francouzů a Nizozemců. Němci je hnali dál od blížící se fronty, bez jídla v chladném počasí a dešti k hranicím Československa. Přežila jich polovina.

Oběti pochodu připomínal ještě v 70. letech památník na Novém židovském hřbitově v České Lípě, kam byly jejich pozůstatky přeneseny ze Sosnové v říjnu 1945. Hřbitov i památník byly ale zrušeny kvůli výstavbě školy. Nový památník obětem pochodu z Schwarzheide byl odhalen v roce 2004 na původním místě, které je dnes v areálu Základní školy Špičák, tvoří ho stéla se jmény obětí a 17 prostých náhrobních kamenů.

Památník obětem pochodu z Schwarzheide v České Lípě, foto: Artur Irmačtk

Fotografie v galerii jsou z Facebook/Město Česká Lípa