V českolipském Cardio Fitness se kvůli opatřením obávají dalšího odlivu klientů
Dalšího odlivu klientů a propadu tržeb se v souvislosti s novými koronavirovými opatřeními obává majitel Cardio Fitness centra v České Lípě. Fitcentra patří ke službám, které na koronavirus doplácejí hodně, zavřená byla velkou část loňského roku a letos mohla klienty přivítat až na konci května. Všichni zákazníci se ale nevrátili, návštěvnost je zhruba na úrovni 60 až 70 procent doby před covidem, řekl dnes ČTK majitel centra Radek Procházka.
Od 1. listopadu by ve fitcentru neměli obsloužit nikoho, kdo není očkovaný proti covidu-19, onemocnění v posledním půlroce prokazatelně neprodělal, případně nemá platný negativní test na koronavirus. Vláda dnes schválila návrh, podle kterého nebudou od pondělí 22. listopadu až na výjimky uznávány ani testy. "My nevíme, kolik klientů je naočkovaných, kolik z nich prodělalo onemocnění, takže uvidíme až v průběhu příštího týdne, kolik nám jich ještě ubyde," řekl Procházka.
Takzvané covidové certifikáty by měli kontrolovat nejen ve fitcentrech, ale i ve službách, hotelech a restauracích. Podle Procházky je taková kontrola problematická. "Pokud bych se lidí ptal na jejich zdravotní stav, tak porušuju zákon, nejsem lékař a nemůžu se na to ptát. Klidně by na mě někdo v takovém případě mohl podat trestní oznámení a mohl bych si jít sednout až na dva roky. Takže se ptám, zda splňují podmínky, ale kolik je jich opravdu očkovaných nevím," dodal. Ani pracovníci centra podle něj nejsou všichni očkovaní.
Omezování vstupu na sportoviště a sportování považuje Procházka za nesmyslné. "Myslím si, že lidé v tuhle domu mají rozum a nechodí do fitka nastydlí nebo nemocní, chodí jenom zdraví. Už nechodí jako ještě třeba před dvěma lety vypotit se na pás, teď nevidím lidi, kteří by smrkali nebo kašlali. Navíc si myslím, že stát a vláda by měly spíš podporovat sportování lidí, protože v nemocnicích víc leží nemocní a obézní, sport lidem naopak pomáhá zdolat tuhle nemoc. Ze svého okruhu znám minimum lidí, kteří by se nakazili nebo měli těžký průběh nemoci," dodal Procházka.
Koronavirová pandemie na provozovatele fitcentra tvrdě dopadla, Procházka odhaduje, že ho uzavření a omezený provoz připravily o více než polovinu tržeb. Od státu získal dotaci na nájem a nějaké kompenzace, ani zdaleka to ale podle Procházky ztráty nepokrylo. "Měli jsme nějaké rezervy, které jsme použili, potřebujeme ale také pořizovat nové vybavení, abychom měli co nabídnout klientům," řekl. Situaci navíc zhoršují rostoucí náklady. Fitness zvýšilo v závěru loňského roku o deset až 15 procent ceny a Procházka nevylučuje, že ho ještě další zdražení čeká. Žádnou velkou pomoc od státu teď nečeká.
čtk