Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Novém Boru dnes začal sloužit varovný a informační systém. 272 hlásičů oznámí, že něco hrozí

01. 02. 2022 | 16:34

V Novém Boru na Českolipsku dnes začala sloužit užitečná věc: Jak už jsme informovali, zmodernizovali tady za bezmála 11 milionů korun varovný a informační systém vybudovaný po bleskových povodních, které Liberecký kraj zasáhly v roce 2010. Původní varovný systém z roku 2013 už potřebám nevyhovoval.

Tehdejší dotace umožňovala vybudovat zhruba pět desítek hlásičů jen podél vodních toků Šporka a Dobranovský potok, při modernizaci ho radnice rozšířila do celého města. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Radmila Pokorná.

Od února tak v Novém Boru, který je s 11.600 obyvateli pátým největším městem v Libereckém kraji, pustili do provozu 272 nových hlásičů. Rozmístěné jsou nejen v samotném městě, ale i v jeho místních částech – Arnultovice, Janov, Pihel, Bukovany a Chomouty. Nový bezdrátový systém umožní podle Pokorné flexibilnější a srozumitelnější informování obyvatelstva, varovat bude před mimořádnými událostmi, jako jsou například povodně, požáry nebo úniky nebezpečných látek.

"Výhodou je, že ho můžeme využívat pro město jako celek anebo samostatně pro jednotlivé části až po jednotlivé ulice," doplnil starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Nový systém bude podle starosty plnit funkci obecního rozhlasu, který dosud městu chyběl. "Systém bude sloužit k předání informací občanům od městského úřadu, městské policie, energetických či vodárenských společností až třeba pro pozvánky na kulturní akce," dodal Dvořák. Součástí systému bude také informování obyvatel prostřednictvím sms zpráv.

Radnice v projektu získala také nové digitální povodňové plány Nového Boru a regionu, který pod obec s rozšířenou působností (ORP) spadá. "Povodňové plány pomáhají vlastníkům pozemků předejít rozsáhlým následkům povodně či zmírnit její škody, případně zvládnout nastalou povodňovou situaci v oblasti. Obsahují například soupisy všech vodních toků a děl, kontakty na důležité osoby a organizace, informace o zajištění věcné pomoci či o případné evakuaci. Jsou veřejně dostupné a slouží nejen úředníkům, ale i veřejnosti," řekla vedoucí odboru životního prostředí Jitka Klásková.

Vybudování systému přišlo radnici na 10,7 milionu korun, z toho 70 procent pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí, město tak ze svého zaplatí jen 3,2 milionu korun.

čtk