Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Vězni ze Stráže pod Ralskem třídí pro poštu čínské zásilky, denně jich zpracují asi 33 500

10. 10. 2019 | 14:33

Vězni ze Stráže pod Ralskem na Českolipsku začali pro Českou poštu třídit zásilky z Číny. Denně musí 22 odsouzených zpracovat asi 33.500 zásilek. Zneužití osobních údajů uvedených na obálkách se ředitel věznice Ladislav Blahník neobává.

veznice posta2  irma
Věznice Stráž pod Ralskem, foto: Artur Irma

"Každý odsouzený má udělat několik stovek zásilek za hodinu, takže tady není prostor k nějakému zneužití," řekl dnes Blahník. Podle něj navíc každý vězeň při odchodu z práce prochází důkladnou kontrolou, zda u sebe nemá nějakou zásilku. Česká pošta každý pracovní den do věznice dopravuje 160 pytlů. Nemělo by se ale stát ani to, že by někdo dokázal propašovat v pytli do věznice něco nezákonného. "Máme tady rentgenový přístroj, který nám zásilky prohlíží, takže bychom viděli, kdyby tam byla nějaká zakázaná věc," dodal Bahník.

Do věznice pošta posílá zahraniční zásilky z Číny, které se musí ručně zpracovat. Spolupráce mezi státním podnikem a Vězeňskou službou ČR by se měla do budoucna prohloubit, zástupci obou institucí to dnes stvrdili podpisem memoranda. Zásilky pro poštu už třídí i 18 vězňů z věznice Bělušice na Mostecku. "Hledáme minimálně další dvě věznice, kde obdobná spolupráce bude pokračovat," uvedl generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal. Za zásadní u dohody s Českou poštou považuje to, že bude možné zaměstnávat více vězňů uvnitř areálů věznic. "Protože u vězňů, které můžeme pustit mimo věznici, tam jsme kapacitně vyčerpaní, ale máme poměrně významné rezervy pro práci s vězněnými osobami právě uvnitř věznic, což Česká pošta garantuje," dodal Dohnal.Věznice Stráž pod Ralskem, foto: Artur IrmaPošta se chce v rámci projektu podílet i na začleňování vězňů do společnosti po vypršení jejich trestu. "Chceme těm, kteří se osvědčili, kteří práci u nás našli jako zajímavou, aby mohli pracovat pro nás i potom," uvedl generální ředitel České pošty Roman Knap.

Zvažuje to například už nyní Tomáš Macháček, kterému ve Stráži vyprší čtrnáctiměsíční trest v únoru příštího roku. "Venku nemám domluvenou žádnou jinou práci," řekl dnes novinářům. Mimo areál věznice pracovat jako vězeň nemůže, za tuto možnost je rád. "Je to lepší, člověk se na tom baráku nudí, tady zabije čas a nemyslí tolik na to, že je ve vězení. A také si něco vydělá," dodal. Tato práce podle něj není náročná fyzicky, ani psychicky. V pracovních dnech vězni dělají od 7:00 do 14:00 až 14:30, podle toho, jak rychle zásilky roztřídí. "Počítáme s rozšířením na odpolední směnu," dodal ředitel strážské věznice.

čtk