Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ze zdí hradu Jestřebí na Českolipsku si lidé v okolí stavěli domky

06. 06. 2020 | 9:45

Hrady a zámky patří neodmyslitelně k tváři české krajiny. Řada se jich však do dnešních dnů nedochovala v původní podobě a zbyly pouze trosky. Jednou z takových zřícenin jsou i trosky skalního hradu Jestřebí na Českolipsku.

Jestřebí, celkový pohled (foto: Mad)
Jestřebí, celkový pohled (foto: Mad)

Jestřebí leží 9 kilometrů jihovýchodně od České Lípy a 6 kilometrů severozápadně od města Doksy. Zřícenina, jež se nachází v nadmořské výšce 259 metrů, je zdáli dobře viditelná. „Pokud se turisté vypraví z parkoviště v podhradí, čeká je krátká procházka. Je ale možné vyrazit pěšky z České Lípy nebo Doks. O to větší odměnou pak bude potěšení z krásného výhledu,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Hrad, jehož ruiny jsou od roku 1958 národní kulturní památkou, byl založen na konci 14. století Berky z Dubé. V roce 1426 jej dobyli husité, kteří Jestřebí svěřili do péče svému hejtmanovi Jindřichovi Hlaváčovi z Dubé. V držení hradu se pak vystřídali ještě Čeněk z Dubé a Jan Smiřický; posledním doloženým majitelem byl Kryštof z rodu Vartenberků, který Jestřebí koupil v roce 1491 a připojil ke svému sousednímu panství.

Mezi nejpozoruhodnější část hradu, z jehož zdiva si v 18. století místní začali stavět domky, patří do pískovce vytesaná prostora s významnými zbytky šlapacího kola rumpálu. Jestřebí je pozoruhodné také tím, že postrádá klasické hradby.

Kam ještě vyrazit na výlet nebo za zajímavou událostí? Tipy, přehledy akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají na webu www.liberecky-kraj.cz, na YouTube prostřednictvím kanálu Region Liberec nebo na facebookové stránce Liberecký kraj — cestou necestou. Zážitky pak lze sdílet na Instagramu pod hashtagem #regionliberec.

LK/Jan Mikulička