Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Cyklisté se správnou výbavou byli odměněni, více jich ale o svou bezpečnost příliš nedbá

23. 07. 2019 | 8:50

Jen dva ze 34 cyklistů, které zastavili strážníci městské policie minulý týden u jablonecké přehrady, měli správně vybavená kola. To je výsledek tradiční preventivní akce KOLO.

akce kolo
Foto: www.mestojablonec.cz

Každý rok o prázdninách organizují jablonečtí strážníci společně s Týmem silniční bezpečnosti LK preventivní akci nazvanou KOLO. Ta spočívá v kontrole povinné výbavy kola a užívání helem. „Kontroly jsme prováděli kolem přehrady Mšeno, kde je v prázdninové době nejvíce dětí a mladých lidí do 18 let. Zastavili jsme celkem 34 cyklistů různého věku, bohužel správně vybavené kolo měli pouze dva z nich,“ sděluje alarmující zprávu Miloslav Lejsek z oddělení prevence kriminality a vzdělávání MP Jablonec nad Nisou a dodává, že ti dva, kteří měli kolo správně vybavené, odjeli od hlídky s novou cyklistickou lahví. „Většinou chyběly odrazky vpředu i vzadu nebo ty v paprscích kol,“ říká Lejsek s tím, že část chybějící výstroje, již zmíněné odrazky, hříšníkům strážníci věnovali v rámci prevence zdarma.

„Pokud by to byla běžná kontrola, mohli by strážníci nebo policisté udělit nedbalým cyklistům za jízdu na nevybaveném kole a bez helmy pokutu až do výše 2000 korun,“ upozorňuje ředitel MP Roman Šípek. Podle jeho slov, musí mít každý cyklista do 18 let podle silničního zákona na hlavě přilbu. Pro dospělé helma ze zákona povinná není, ale odborníci ji doporučují. Dle loňské statistiky zemřelo na českých silnicích 38 cyklistů, z toho jen osm jich mělo přilbu, 396 bylo zraněno těžce a 3194 lehce. Do konce letošního května statistiky dopravních nehod vykazují už 15 mrtvých cyklistů v České republice. Kromě špatné výbavy bývá podle statistik problémem na kole zvláště v letních měsících také alkohol.

Preventivní akce typu KOLO nebude v Jablonci jediná. „Určitě ji budeme ještě během prázdnin opakovat, a to někdy v průběhu srpna. A doufáme, že její výsledek bude lepší,“ uzavírá Šípek.

Správně vybavené kolo má mít:

 1. dvě na sobě nezávislé brzdy
 2. oranžové odrazky v paprscích kol a pedálech (nebo reflex)
 3. přední bílá a zadní červená odrazka
 4. zaslepené konce řídítek
 5. za snížené viditelnosti:
  • přední bílý světlomet
  • zadní červené světlo
  • zdroj elektrického proudu

www.mestojablonec.cz