Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Děti ze dvou škol v Jablonci nad Nisou budou mít letos delší prázdniny. Naposledy se budou učit 14. června

10. 06. 2024 | 8:33

Děti ze dvou základních škol v Jablonci nad Nisou budou mít letos delší prázdniny, do školy půjdou naposledy v pátek 14. června. Důvodem prodloužených prázdnin jsou rekonstrukce základních škol dohromady za více než 37 milionů korun.

škola2
ilustrační foto

V případě Základní školy Arbesova by měly být práce hotové do konce prázdnin, školáci ZŠ Mozartova se ale do lavic vrátí až v polovině září, práce tam navíc budou pokračovat i příští rok, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Modernizace Základní školy Mozartova přijde na více než 21 milionů korun, město na projekt získalo bezmála 18,5 milionu korun z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). "Cílem projektu je zvýšit kvalitu výuky díky moderním učebnám, kabinetům, skladům i sborovně pro první stupeň základní školy. Celkem škola po realizaci bude mít zmodernizovaných sedm učeben a kabinetů, pět skladů a sborovnu. Současné prostory jsou už zastaralé," řekl k projektu náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti).

Stavba je rozdělená do dvou etap, letos by se měly modernizovat tři jazykové třídy, jedna učebna informačních technologií, kabinety pracovní výchovy, fyziky, cizích jazyků a zeměpisu, a také dva sklady přírodních věd a jeden pracovní výchovy. "Jazykové třídy k výuce angličtiny a němčiny budou mít kapacitu 63 žáků, učebna IT vybavená novými počítači a audiovizuální technikou bude připravená pro 30 dětí," doplnila vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová. Druhá etapa je v plánu od června do září příští rok.

Naposledy půjdou v pátek 14. června do školy i děti ze Základní školy Arbesova, kde je v plánu přes léto vybudovat jazykovou učebnu pro 15 dětí a učebnu informačních technologií s kapacitou 28 žáků. "Aby byla škola bezbariérová, bude v rámci projektu instalovaný vnější výtah a na všechna hlavní schodiště umístíme rampy nebo elektrické plošiny," řekl Chuchlík. Na projekt za 16,2 milionu korun získal podle něj Jablonec 13,4 milionu korun z evropských a státních fondů.

O dva týdny delší prázdniny budou mít také děti ze Základní školy Švermova v Liberci, i ony dostanou vysvědčení už příští pátek. Areál školy čeká kompletní rekonstrukce za více než 140 milionů korun a jde tak o nejdražší školní projekt v krajském městě za posledních 20 let. Rekonstrukce potrvá déle než rok, v příštím školním roce se budou děti z liberecké čtvrti Františkov učit v areálu bývalých kolejí technické univerzity v Mařanově ulici ve Vesci, který město již dříve využilo k výuce také při rekonstrukci Základní školy Jabloňová.

čtk