Jablonec čerpá dotace na rekonstrukce škol z IPRÚ a realizuje současně čtyři projekty modernizací
Jablonecká radnice aktuálně realizuje čtyři projekty modernizací školských zařízení v rámci Integrovaného plánu rozvoje území Liberec – Jablonec nad Nisou (IPRÚ). Dokončuje se ZŠ Liberecká 26, do konce září je plánovaná modernizace v ZŠ Pasířská a na dva roky jsou rozplánované práce dvou objektů Základní školy Kokonín. Současně také probíhá přestavba domu školníka na nový pavilon MŠ v Nové Pasířské.
Nové učebny v Liberecké 26
V loňském roce začala modernizace učeben v ZŠ Mozartova a Liberecká 26, jejíž hodnota přesáhla 20,5 mil. korun. Mšenská škola byla dokončená už v loňském roce a získala zmodernizované učebny chemie i IT, výtah a atrium upravené na geopark, který je přístupný k výuce také jiným školám. Ve škole v Liberecké 26 probíhá rekonstrukce učebny přírodopisu, dílen, fyziky a chemie včetně kabinetů, zcela nová bude třída pro výuku cizích jazyků.
„Samozřejmě i zde řešíme bezbariérový přístup, úpravou projde vyrovnávací rampa u schodiště hlavního vstupu, nová bude imobilní plošina na schodiště uvnitř školy a imobilní WC,“ konstatuje náměstek primátora pro rozvoj města Jakub Chuchlík s tím, že třídy budou v rámci projektu vybavené počítači včetně softwaru, interaktivní tabulí, promítacím plátnem a dataprojektorem. Všechny třídy, kabinety a dílny budou zařízené buď novým nebo repasovaným nábytkem.
Rozpočet na projekt Modernizace ZŠ Liberecká a ZŠ Mozartova v Jablonci nad Nisou je celkem 20,6 mil. korun, dotace z EU a státního rozpočtu je 13,1 mil. Kč.
Třídy přírodních věd v Pasířské
Modernizací prochází také kombinované učebny chemie-matematiky a fyziky-matematiky v Základní škole Pasířská na Žižkově Vrchu. Náklady přesahují 5,4 mil. Kč, dotace z EU a ČR je třímilionová. Na třídách se pracuje od konce června a hotovo by mělo být tak, aby od nového školního roku mohly děti do tříd zasednout.
„Obě učebny už nevyhovovaly moderním požadavkům na vzdělávání, a to jak z hlediska stavebního, tak z hlediska vybavení,“ konstatuje Chuchlík a dodává, že škola bude také bezbariérová, nově bude mít výtah a sociální zařízení pro osoby se zdravotním postižením.
Rozsáhlá rekonstrukce školy v Kokoníně
Finančně náročný a rozsáhlý je projekt rekonstrukce Základní školy Kokonín. Ta se skládá ze tří objektů a dvou z nich se nyní týká projekt modernizace. Zaměřený je na učebnu jazykovou, přírodních věd a dílny. Díky své náročnosti je projekt rozdělený do dvou let, celkové náklady se rovnají částce 38,3 mil. korun, přičemž dotace z EU a ČR je téměř 21 milionů korun.
„V objektu Rychnovská 216, tzv. lístečkové, bude bezbariérová jazyková učebna včetně bezbariérových toalet. V nové přístavbě bude odborná učebna včetně skladu pro školní dílny, šatny a hygienické zázemí, šatny pro žáky a kabinet pro tělesnou výchovu. V těsné blízkosti přístavby pak vznikne moderní výuková zahrada včetně amfiteátru, který bude sloužit jako zázemí pro žáky v rámci výuky,“ popisuje část projektu vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová s tím, že v Rychnovské ulici se pracuje od července a hotovo bude příští rok o prázdninách.
„V Janáčkově ulici se mělo začít pracovat už od června, z výběrového řízení na rekonstrukci však letos nevzešel zhotovitel, proto se tato část projektu bude soutěžit znovu na podzim a realizace se tak posune na příští rok,“ vysvětluje Jakub Chuchlík. Podle projektu zde žáci pak budou mít venkovní učebnu přírodních věd. „V didaktické zahradě bude altán a výukový prostor s pylony, děti tu najdou model Slunce, Země, Měsíce, model řečiště a kryt pro obojživelníky a plazy, tzv. hadí dům. Vedle tohoto prostoru je plánované dětské hřiště, ohniště, závětří a zpevněné plochy, kde bude možné parkovat,“ doplňuje náměstek primátora.
Nová třída pro dalších 24 dětí ve školce Nová Pasířská
Už od loňského roku oddělení investiční výstavby zajišťuje realizaci projektu navýšení kapacity školky v ulici Nová Pasířská. Přestavbou původního domu školníka tak školka získá třídu pro 24 dětí včetně nápaditě řešeného prostoru pro spaní v herně, šatnu, sociální zařízení, sklad hraček, kuchyňku i zázemí pro personál. Rekonstruovaný objekt s výtahem se nově propojí dřevěným krčkem se stávající budovou. Přestavba vyjde na téměř 27 milionů korun, dotace z EU je 15,9 mil. Kč a 934 tisíc korun plyne ze státní pokladny.
„Proměnou projde zahrada, veškeré komunikace s osvětlením areálu, kompletně zrekonstruovaná bude i kanalizace. Na nově osetém trávníku budou osazené herní prvky a nevyhovující zeleň nahradí nová výsadba. První děti do nové třídy mateřské školy přijdou 2. září,“ uzavírá Jakub Chuchlík.
Školka si však pro stavbaře připravila nepříjemné překvapení. „Zjistili jsme, že kanalizace školky byla v havarijním stavu, proto jsme se museli pustit do její výměny,“ připomíná nečekané problémy Radka Poprová z oddělení investiční výstavby. Výkopy pro kanalizační stoku ztížily neulehčily skalní bloky, které se objevily v hloubce tří metrů. „Stavba byla složitější, ale nástup dětí do školky to neposune. Jen nebude možné zhruba do poloviny října používat zahradu, aby se nově osetý trávník nezničil,“ podotýká Poprová.
Projekty jsou spolufinancovány z EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj – Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a jsou v souladu s Integrovaným plánem rozvoje území (IPRÚ) Liberec – Jablonec nad Nisou.
Léto přeje opravám ve školách
O prázdninách je také čas na opravu školních budov ve vlastnictví města. Jablonec se do nich pustil i letos a ze své pokladny na ně uvolní téměř šest milionů korun.
„Jde například o přepojení objektu do kanalizačního řadu v případě MŠ Čs. armády, sociální zařízení pro děti opravujeme ve školce Nová Pasířská i ve škole v Liberecké 26, učitelé budou mít nové toalety ve škole v Pasířské. V MŠ 28. října se rekonstruuje kotelna, MŠ Lovecká má nově natřenou střechu,“ uvádí příklady náměstek primátora Štěpán Matek, který má na starosti městské finance a správu majetku.
V ZŠ Mozartova se letos bude opravovat schodiště i střecha u hlavního vstupu a rekonstruovat ozvučení, DDM Vikýř má novou kotelnu. V rýnovické škole Pod Vodárnou se v srpnu bude opravovat dlažba před hlavním vchodem, v Pivovarské zase po prázdninách budou mít nové podlahy v dílnách a kuchyni a ZŠ Liberecká 31 bude mít opravená okna.
TZ/Jana Hajná