Jablonec se chce zaměřit na pomoc lidem ohroženým ztrátou bydlení a chudobou
Jablonec nad Nisou se chce zaměřit na pomoc lidem ohroženým ztrátou bydlení a chudobou. Zastupitelstvo v září schválilo plán sociálního začleňování, díky kterému může město na komplexní řešení zejména bytových, sociálních, ale i bezpečnostních problémů získat až 260 milionů korun z evropských a státních fondů. Po novém roce má v plánu otevřít kontaktní místo pro bydlení a sociální pomoc, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Podle zprávy mapující vyloučení z bydlení v Česku žilo loni v Jablonci šestkrát víc lidí čerpajících dávky na bydlení než v roce 2008.
Na magistrátu vznikne nové oddělení, které bude řešit nejen bydlení, ale například i zaměstnanost a vzdělávání, součástí bude i dluhové poradenství a práce v terénu. "Za nás je velmi důležitá část, která se týká dluhového poradenství, protože Jablonec má velký poměr osob, které jsou v exekuci. Nejde ale jen o to pomáhat lidem, když už se dostanou do složité situace, ale hlavní úkol bude tomu předcházet. Chtěli bychom mít jako jeden ze základních pilířů prevenci vzniku dluhu," doplnila náměstkyně primátora Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj).
Jablonec je s více než 46.000 obyvateli druhým největším městem v Libereckém kraji. V České republice ale patří k městům, která vykazují výrazně vyšší podíl obyvatel v hmotné nouzi, než je obvyklé ve zbytku země. Podle zprávy o vyloučení z bydlení, kterou zveřejnily Platforma pro sociální bydlení a iniciativa Za bydlení, žilo v roce 2008 v Jablonci v domácnostech čerpajících dávky na bydlení 81 osob, loni už jich bylo 481, to je téměř šestkrát víc. Celkový počet osob v bytové nouzi se ve městě odhaduje na 800, z toho 240 včetně dětí žije na ubytovnách.
Podle zprávy je Jablonec příkladem města, v němž ubytovny hrají v byznysu s chudobou významnou roli. Funguje tam sedm ubytoven, z toho čtyři pro rodiny s dětmi, které tam žijí v často nevyhovujících hygienických podmínkách. Situace v místních ubytovnách je relativně dobře zmapovaná díky Agentuře pro sociální začleňování. K nárůstu populace v ubytovnách mohla podle odborníků přispět i migrace z jiných měst, jako je Liberec, kde v minulosti vyhlásili bezdoplatkové zóny, nebo Tanvald a Velké Hamry, kde ukončili byznys s chudobou v některých objektech.
Jablonec teď podle náměstkyně primátora Lenky Opočenské (Společně pro Jablonec) připravil komplex opatření, která mají pomoci situaci ve městě řešit. Zaměřené jsou na dostupné bydlení, zdraví, sousedské soužití a prevenci kriminality, rodinu, děti a mládež, zaměstnanost a dluhy, spolupracovat na jejich realizaci bude radnice i s dalšími organizacemi. "Asi největším tématem je pro naše město bydlení, proto je i značná část plánu věnovaná této problematice," doplnila náměstkyně.
Pokud se podaří městu realizovat všechna opatření, může na změnu bytové politiky získat více než 200 milionů korun. "Z těchto prostředků bychom chtěli vykoupit některé problematické objekty i jednotlivé byty, další zrekonstruovat, a zajistit tak dostupné bydlení pro všechny skupiny obyvatel – od ohrožených osob, přes mladé rodiny s dětmi až po seniory a lidi se zdravotním postižením. V souvislosti s těmito záměry připravujeme také nový transparentní systém pro uzavírání nájemních smluv na městské byty," dodala Opočenská.
čtk