Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jablonec vybudoval pro lidi bez domova samostatnou sprchovací kabinu s toaletou

24. 05. 2023 | 15:25

V Jablonci nad Nisou vybudovali pro lidi bez domova samostatnou sprchovací kabinu s toaletou. Potřebnost takového zařízení ve městě ukázala koronavirová pandemie. Takzvaný sprchomat přišel město téměř na 526.000 korun, využít ho může po předchozí domluvě každý, kdo to potřebuje. ČTK to dnes řekla Milena Havrdová, oblastní ředitelka spolku Naděje, který v Jablonci provozuje azylový dům v ulici Za Plynárnou a teď i sprchovací box v jeho sousedství.

jablonec sprcháč IMG 2104
Foto: JN

Že je podobné zařízení potřeba, bylo podle Havrdové jasné už dřív, pandemie covidu-19 ale ukázala, jak moc. "V té době jsme omezovali nebo zavírali služby a najednou byl problém s venkovními klienty, kteří nám chodili do zařízení a přenášeli infekce. Najednou byl problém s jejich hygienou, protože na rozdíl od toho, že jídlo a další materiální potřeby ven donesete, tak tu sprchu prostě neměli," doplnila ředitelka Naděje. Tehdy podle ní začala jednání s městem, které projekt financovalo.

"Přestože covid máme šťastně za sebou, tak jsou tady další epidemie typu svrab a další infekce, které úplně nechcete. A i ten postižený se necítí dobře a nechce třeba vstoupit do azylového domu, právě takovým lidem by měl sprchomat sloužit," dodala Havrdová. Klient se podle ní může sám umýt, oblečení je možné vzít a dát spálit, zatímco dotyčný dostane díky sociálnímu šatníku v sousedním azylovém domě nové čisté oblečení.

Foto: JNLidí, kteří sprchomat využijí, jsou podle terénního pracovníka Naděje Pavla Kadašiho desítky. V Jablonci, který je se 46.000 obyvateli druhým největším městem v Libereckém kraji, žije podle něj na ulici kolem 170 lidí, někteří z nich se se svrabem potýkají i rok. Právě ty bude aktivně vyhledávat a nabízet jim pomoc. "Určitě to využijí, jinak jediné, co můžou udělat, je jít se vykoupat do přehrady," řekl Kadaši. Do azylového domu ani jiných sociálních služeb je se svrabem, který je vysoce nakažlivý, nepustí.

Jablonečtí se inspirovali v Otrokovicích, podobný sprchovací box podle Havrdové nikde jinde v kraji k dispozici není, očekávají tak, že sloužit bude lidem nejen z Jablonce, ale i okolních měst a obcí. Ve sprchovacím boxu je malá šatna, sprcha, umyvadlo a toaleta, provozní doba je zatím stanovena na všední dny od 08:00 do 15:00. "Jsou tam ale kontakty na dva pracovníky, to znamená, pokud by ta potřeba byla mimo vyhrazený čas, není problém se domluvit," dodala.

čtk