Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jablonec zaplatí dva miliony korun za kamerový systém odvolanému primátorovi, pohledávky mezi jeho firmou a městem jsou vyrovnané

18. 10. 2019 | 11:20

AKTUALIZOVÁNO: Jablonec nad Nisou zaplatí za provoz městského kamerového systému firmě GREPA Networks, kterou vlastní odvolaný primátor Milan Kroupa (ANO), dva miliony korun. Navzdory námitkám opozice, která navrhovala, aby město nechalo rozhodnout soud, to ve čtvrtek těsnou většinou hlasů schválilo jablonecké zastupitelstvo. Radnice si nechává zpracovat audit systému a v prosinci by mělo zastupitelstvo rozhodnout o zadání zakázky na další čtyři roky.

JNradnice JablonecMIC
archivní foto

Jablonec za provoz systému zaplatí, přestože nemá s firmou Grepa žádnou smlouvu. Provoz a servis sítě by měla zajišťovat společnost TELMO, která ji od roku 2009 za přispění dotací budovala. Podle Kroupy dokládají smluvní vztah města s jeho firmou Grepa dvě objednávky. Firma městský kamerový systém zcela ovládá, což odvolaný primátor v srpnu dokázal tím, že dočasně celý systém vypnul. Finančním vyrovnáním si podle primátora Jiřího Čeřovského (ODS) město zajistilo provoz systému do konce roku.

Kroupa se v pozici jednatele společnosti Grepa původně domáhal zaplacení šesti milionů korun, později slevil na dva miliony za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018. Navíc žádal odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích v souvislosti s budováním metropolitní sítě. Jako primátor se tím dostal do střetu zájmů. To byla i jedna z příčin rozpadu kolice ANO s Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem z Nové Budoucnosti, která město vedla od loňských voleb.

ANO se před měsícem dohodlo na spolupráci s ODS a Starosty pro Liberecký kraj. V čele města Kroupu vystřídal Čeřovský. "Já jsem na radnici přišel, abych problémy řešil a ne, abych o nich diskutoval další tři roky," řekl ČTK primátor. Na základě konzultací s právníky a odborníky nabídl Kroupovi vyrovnání a ten přijal. V návrhu usnesení původně bylo zadání zakázky na provoz kamerového systému bez soutěže firmě Grepa na další čtyři roky opět za dva miliony. Nakonec si ale radnice podle Čeřovského nejprve nechá zpracovat audit systému.

čtk

Stanovisko města: Pohledávky mezi GREPOU a městem jsou vyrovnané

 Statutární město Jablonec nad Nisou a společnost GREPA Networks, s. r. o. došly k dohodě v záležitosti úhrady za datové služby poskytované v minulých letech. Podle dohody o narovnání, kterou schválili zastupitelé, město Jablonec uhradí společnosti 2,1 milionu korun. Společnost Grepa nebude uplatňovat nárok na úhradu služeb poskytnutých před 31. 10. 2019. Tím jsou vzájemné závazky vyrovnány.

 „Touto společnou dohodou dojde k finančnímu vyrovnání mezi městem a společností Grepa až do konce letošního roku. Velmi mě těší, že jsme došli ke společné dohodě a věřím, že to přispěje k uklidnění vztahů v zastupitelstvu,“ říká primátor Čeřovský.   

Na základě jednání obou stran a odborného znaleckého posudku, který si město, na ceny za datové připojení, optický kabel a internetové služby v místě a čase obvyklé, nechalo zpracovat, zastupitelé 17. října schválili dohodu o narovnání. Podle dohody je vyrovnání složené ze dvou částí. „Dva miliony korun jsou úhradou za datové služby pro Městský kamerový a dohlížecí systém Jablonec nad Nisou (MKDS) a 200 tisíc je platba za ostatní služby, resp. optický kabel z radnice do nemocnice a internetové připojení radnice,“ vysvětluje primátor Jiří Čeřovský. Od celkové částky byla odečtena pohledávka města vůči Grepě ve výši 109 069 Kč.

JN/Jana Matěchová