Krkonošským Harrachovem po 80 letech znovu znějí zvony. Dvakrát je zrekvírovali pro vojsko, do kostelní věže se zavěšovaly už třikrát

15. 05. 2022 | 17:25

Krkonošským střediskem Harrachov po 80 letech znovu znějí zvony. Pro kostel svatého Václavem mučedníka je vyrobili ve zvonařské dílně Petra Rudolfa Manouška. Nejmenší je zasvěcený Panně Marii a střední sv. Václavovi. Největší, bezmála čtvrttunový, zasvětili Bohu, což hlásá nápis v jedenácti jazycích vyrytý přímo do povrchu zvonu.

Harrachovzvonyharrachov2
Foto: Artur Irma

Dnes před polednem je vyzvedl jeřáb do zvonice. Poprvé se zvony rozezněly ve 14:00, to je ještě rozhoupal silou svých paží zvonař. Příště už se o vyzvánění postarají stroje, řekl ČTK administrátor zdejší farnosti Ivo Kvapil.

Kostel sv. Václava v Harrachově, foto: Artur Irma

Harrachovský kostel přišel o své zvony už za první světové války, nové pak do zvonice osadili v roce 1922. Dlouho tam ale nevydržely, podle emeritního ředitele Krkonošské muzea v Jilemnici Jana Luštince přišel kostel znovu o své tři zvony za druhé světové války. V roce 1942 je zrekvírovali podobně jako zvony velké části kostelů v kraji. Zatímco na jiné kostely se ale v minulých letech zvony vrátily, harrachovský kostel se jich dočkal až po 80 letech. Zvonit měly už loni na podzim na svatého Václava, vše ale zkomplikoval koronavirus.

Foto: Artur Irma

Administrátor dnes ČTK přiznal, že když před 20 lety do farnosti přišel, byly zvony tím prvním, co chtěl Harrachovu vrátit. "Byly ale důležitější věci, kostel byl ve velmi špatném stavu, nutně potřeboval opravit střechu, na zvony tak došlo až teď," řekl Kvapil. Tři zvony přišly zdejší farnost i s instalací na 1,2 milionu korun. "Něco jsme vybrali ve veřejné sbírce, něco máme z farnosti, něco nám přidalo město Harrachov," doplnil. Zhruba 400.000 korun bude podle faráře ještě třeba doplatit, sbírka proto bude pokračovat.

Zdroj: web Královéhradecké diecéze

Na nové zvony přispělo i město, z rozpočtu dalo 100.000 korun. "Řekli jsme si, že bychom se měli podílet na takové věci, že to je o doplnění kulturní památky o něco, co tam 80 let chybí," řekl ČTK starosta Jaroslav Čech (ANO). Radnice podle něj financovala i některé opravy kostela a statický posudek. Město je podle Čecha připraveno kostel dál podporovat. V nejbližší době bude třeba zrekonstruovat zdejší varhany, nástroj už není v dobrém stavu, náklady Kvapil odhaduje na 800.000 korun.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace