Kvůli velkému množství sněhu je parkování v Jablonci zdarma. Ve městě napadlo už 60 centimetrů sněhu

14. 01. 2021 | 14:36

V Jablonci nad Nisou je ode dneška kvůli velkému množství sněhu parkování zdarma. Ve městě napadlo v posledních dnech už 60 centimetrů sněhu, komplikuje to dopravu, parkování i MHD. Dokud se nepodaří parkoviště uklidit, nebude na nich město vybírat poplatky, řekl dnes ČTK primátor Jiří Čeřovský (ODS). Zpoplatněné parkovací plochy teď budou podle něj technické služby postupně uklízet, jakmile bude sníh pryč, automaty znovu zapnou.

jablonec zima DSC05386u
Foto: JN

Jablonec je podhorským městem, v němž je zimní údržba technicky i finančně náročná. Při silnějším sněžení je nutné sníh z ulic odvážet. Rekordní byla zima 2018/2019, která stála Jablonec 25,3 milionu korun. Zimní údržbu tehdy prodražila kalamita, kterou muselo město v lednu na čtyři dny vyhlásit kvůli přívalům sněhu, které nedokázaly technické služby zvládnout. Z ulic tehdy odvezli více než 8300 tun sněhu.

Do konce týdne chce město osadit zimní dopravní značení, které omezuje průjezd některými ulicemi a také parkování. "Značky označující jednosměrné ulice už jsou osazené kompletně, zbývá ještě doplnit několik značek zákazu zastavení a stání," řekl vedoucí technického odboru města Pavel Kozák. Stále je ale podle něj hodně řidičů, kteří značení ignorují. "Ztěžují tak odklízení sněhu i průjezd například svozu odpadu nebo záchrance," dodal.Foto: JNV jabloneckých ulicích je veškerá technika, do úklidu se zapojili také pracovníci s lopatami a hrably, kteří uklízejí přechody a autobusové zastávky. Odklízí se také sníh ze střech. "Shazuje se postupně sníh z tělocvičny Základní školy Šumava, ze Základní školy Pod Vodárnou v Rýnovicích a z Mateřské školy v ulici Československé armády. V pátek budeme shazovat sníh ze střechy střední uměleckoprůmyslové školy v centru," doplnil vedoucí oddělení správy nebytových objektů Václav Kotek.

Sníh v Jablonci komplikuje i městskou dopravu. "V samotném centru to není nic zásadního, některé spoje mají zhruba pětiminutové zpoždění. Největší komplikace v souvislosti se sněhem jsou na Maxově, kde ve středu odpoledne autobusy nejezdily, protože uvízly mezi Lučany nad Nisou a Maxovem," řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Problémy měl podle něj i dnešní ranní autobus, který měl do Maxova dorazit ve 4:48. "Zapadl a vyproštění trvalo dvě hodiny," dodal.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace