Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecké Centrum Amelie chystá první běh na podporu onkologicky nemocných

17. 09. 2023 | 14:39

Liberecké Centrum Amelie připravuje první běh na podporu onkologicky nemocných a jejich rodin. Zapojit se může každý, je možné běžet, jít, udělat si procházku s dětmi či domácími mazlíčky, nejde o rychlost, ale o podporu těch, kteří to potřebují, řekla ČTK za organizátory koordinátorka centra pro Liberecký kraj Petra Kuntošová.

běhDecathlon
ilustrační foto

Charitativní běh se uskuteční v sobotu 23. září od 17:00 u přehrady Mšeno v Jablonci nad Nisou, trasa je dlouhá zhruba 3,3 kilometru.

Startovné je 100 korun a není nutné se na závod předem registrovat. "Získané peníze nám pomohou zajistit bezplatné sociální poradenství či psychologickou podporu pro nemocné a jejich blízké, které v libereckém Centru Amelie nabízíme. Tyto služby jsou důležitou součástí péče, kterou bohužel není reálné vždy získat v samotných zdravotnických zařízeních. Komplexní péči doplňujeme o různé aktivizační činnosti, jako je například plavání, trénink paměti či zdravotní cvičení," doplnila Kuntošová.

Záštitu nad akcí převzala náměstkyně jabloneckého primátora Jana Hamplová. "Velice ráda spojuji příjemné s užitečným. A může-li účast v běžeckém závodu kolem naší krásné přehrady pomoci dobré věci, je to přesně ten druh akce, která má a vždycky bude mít moji podporu. Přeji všem zúčastněným pěkný zážitek v klání, kde platí víc než kdy jindy, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se," řekla k akci Hamplová.

Spolek Amelie chce tímto během nejen částečně zajistit bezplatné poskytování psychosociálních služeb nemocným rakovinou a jejich rodinám v libereckém regionu, ale také upozornit na nutnost komplexní podpory v nemoci. Amelie je doposud jedinou organizací v kraji, která komplexní a bezplatnou psychosociální podporu nemocným a jejich blízkým odborně poskytuje. Cílem organizace je, aby svými službami doplnila fungující zdravotnickou péči o nemocné a zabránila tak sociálnímu vyloučení onkologicky nemocných a jejich blízkých.

Onkologické onemocnění provází tabu a negativní stereotypy, které komplikují přístup k léčbě a životu s rakovinou, včetně komunikace s nemocnými i jejich blízkými. "Tímto charitativním během chceme rovněž zvýšit povědomí u veřejnosti, že tu existujeme a že se mohou, když jim do života vstoupí rakovina, na nás obrátit," dodala koordinátorka projektu, která má sama s nemocí zkušenost.

čtk