Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Město i firma bývalého primátora pomáhají distanční online výuce ve školách. Poskytnou notebooky

24. 11. 2020 | 18:42

Statutární město Jablonec nad Nisou zareagovalo na naléhavou potřebu chybějícího počítačového vybavení v místních základních školách k zajištění distanční výuky a mimořádně uvolní ze svého rozpočtu částku 410 tis. korun pro nákup 55 notebooků nebo tabletů.

dětiRadostNew
ilustrační foto

K pomoci se připojila i firma Grepa Networks bývalého primátora Milana Kroupy, která nakoupila pro pět základních škol dalších 40 notebooků v přibližné hodnotě 260 tis. korun. Notebooky školy využijí pro online vzdělávání dětí a zapůjčí je přímo rodinám, které to potřebují.

„Rozhodli jsme se pomoci a poskytnout finanční prostředky na nákup počítačové techniky k zajištění online výuky. Vyšli jsme z konkrétních požadavků škol. Ty nyní většinou disponují notebooky zakoupenými z prostředků poskytnutých MŠMT. Některé však na dodání techniky stále čekají, protože se opožďují dodavatelé. Z průzkumu mezi řediteli základních škol vyplynulo, že by nad rámec tohoto příspěvku ze strany MŠMT potřebovali další techniku. Ta bude zpočátku sloužit dětem, které se zatím nemohly účastnit distanční výuky. Po návratu všech dětí do škol by pak mohly vzniknout tzv. tabletové, popřípadě notebookové učebny k využití při běžné prezenční výuce,” uvádí náměstek primátora pro oblast školství David Mánek.

Své rozhodnutí darovat jabloneckým školám 40 notebooků komentuje majitel společnosti Grepa Networks Milan Kroupa: „Už při svém působení na pozici primátora Jablonce jsem se snažil povzbudit místní firmy ke sponzorským aktivitám ve veřejném sektoru. Logicky jsem i teď chtěl jít tak trochu příkladem, když jsem reagoval na výzvu Davida Mánka směrovanou jabloneckým podnikatelům, jejímž prostřednictvím hledal pro školy partnery, kteří by počítačové vybavení rychle dodali.”

Michaela Hanyšová, ředitelka ZŠ 5. května, vysvětluje situaci ve své škole: „Zavedení konceptu online distanční výuky u nás dlouho bránil prostý fakt, že v rodinách našich žáků potřebná technika chyběla. Až s pomocí od MŠMT, kterou zásadním způsobem nyní doplnila pomoc od města a soukromého sponzora, jsem mohla připravit 15 smluv o zápůjčce notebooků zejména pro žáky 2. stupně. Věřím, že díky tomu se u nás distanční výuka konečně rozjede naplno a později techniku využijeme k dalším formám vzdělávání.”

„Přestože tato nemalá investice si vyžádá schválení rozpočtové změny, kterou projedná rada města až 3. prosince, už nyní máme koaliční shodu na tom, že vybavení je potřeba co nejdříve. Školy tak mohou s prostředky od města počítat a techniku bez obav objednávat již nyní,” dodává David Mánek.