Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ministerstvo vnitra nepodpořilo nový obor zaměřený na policii na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci 

27. 01. 2022 | 16:17

Ministerstvo vnitra odmítlo podpořit nový obor zaměřený na policii, vězeňskou službu a veřejnou správu, který chtěli na podzim otevřít na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Záměr má nejen podporu Libereckého kraje, který je zřizovatelem školy, ale také úřadu práce, samospráv, krajského vedení policie i vězeňské služby, kterým v kraji chybí desítky lidí. ČTK to dnes řekl ředitel školy Martin Kubáč, který se nového oboru odmítá vzdát.

jablonec škola řemesel  Zvenčí COV na Podhorské stále moc opraveně nevypadá. Na novou fasádu se hledají peníze. Budova bývala exportním domem,  část v popředí pochází z roku 1910, zbytek byl postaven již roku 1872.
Foto: Mad

I když o otevření nového oboru rozhoduje ministerstvo školství, v případě oboru 68 Bezpečnostně právní činnost je podmínkou dohoda s ministerstvem vnitra o odborném vzdělávání pro pracovníky školy, kteří se budou na výuce podílet. Tu ale ministerští úředníci odmítli s tím, že kapacity v Česku jsou dostatečné. Aktuálně podle vyjádření ministerstva na třech desítkách škol v zemi studuje obor bezmála 5900 studentů a ve školním roce 2023/24 dosáhne počet žáků 7560. Prakticky totožné vyjádření dostala už před třemi lety ředitelka školy v Kaplici, když také chtěla tento obor otevřít.

Pro otevření nového oboru by podle náměstka hejtmana pro školství Dana Ramzera (ODS) mělo být klíčové rozhodnutí kraje, který zná nejlépe potřeby území. Za zcela nekoncepční považuje, že obor musí mít schválení ministerstva vnitra. "Nás na jedné straně ředitelství policie žádá, abychom ten obor otevřeli, a ten samý resort pak říká, že ho nesmíme otevřít. Pro mě je to zcela nepochopitelné, protože ministerstvo spravedlnosti se také nevyjadřuje k vězeňské službě, ani se ministerstvo zdravotnictví nevyjadřuje ke zdravotnickým oborům," řekl ČTK Ramzer.

V Libereckém kraji nabízejí toto zaměření tři školy, z toho jedna krajská a dvě soukromé, každá má trochu jiné zaměření. Podle Ramzera přesto lidé s tímto vzděláním na trhu práce chybí. "Jsme sice malý kraj, ale co se týče ozbrojených složek, tak tu máme věznice, soudy, celní správu, armádu a také policii, které chybí téměř 200 lidí. Tyto obory už máme na Liberecku, Českolipsku i Semilsku, na Jablonecku chybí a právě tady by se měli vzdělávat budoucí policisté a pracovníci vězeňské služby," řekl Ramzer. Otevření nového oboru podle něj podpořila i Asociace krajů ČR.

Na škole řemesel a služeb v Jablonci studuje zhruba 250 dětí, některé obory, jako výroba skleněné a kovové bižuterie nebo sklář - výrobce a zušlechťovatel skla se zaměřením na technické sklo, se nikde jinde v Česku nevyučují. "Nový obor nebude znamenat rozšíření kapacity školy, nahradí obor obchodník, o který v posledních letech nebyl zájem," doplnil Kubáč. Nový obor už měl ředitel zajištěný, sám je bývalým policistou, proto pro odborné předměty sehnal lidi z praxe. Dohodnul se také s policií a vězeňskou službou na praxi pro studenty. Velký zájem mají o tento obor také rodiče, nemusí se totiž bát, že by jejich děti pak nenašly uplatnění. "Denně mi tu zvoní telefon a rodiče se ptají, kdy už k oboru zveřejníme nějaké podrobnosti," dodal ředitel.

čtk