Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Muzeum v Jablonci vytvořilo veřejnou databázi skla, knoflíků i šperků ze svých nejvzácnějších sbírek

11. 12. 2023 | 16:14

Státní muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na internetu zpřístupnilo část ze svých nejvzácnějších sbírek. V databázi je zatím zhruba 4000 položek - knoflíky Waldes, kolekce riedelovského skla i šperky. ČTK o tom informoval hlavní kurátor muzea Petr Nový.

muzeum vystavajablonec2
Ilustrační foto, Artur irma

"Databáze má široké rozmezí využití od čistě odborných účelů až po studenty, pedagogy, designéry jako inspirace a poučení, tak i pro laiky, kteří mají zájem o tyto obory," uvedl Nový. Databáze podle něj umožňuje zájemcům, aby si prohlédli vzácné sbírky, aniž by do muzea za nimi přišli. "A navíc tam uvidíte něco jiného, než vám muzeum ukáže ve stálých expozicích. Takže vlastně se díváte za oponu, což si myslím, že je velmi lákavé," dodal.

Databázi začalo muzeum vytvářet podle něj před několika lety díky podpoře ministerstva kultury. "Začali jsme s třemi zajímavými podsbírkami, a to je sklo Riedel, je to Waldes knoflíky a potom tam máme ještě šperk. A tyto kolekce jsou kompletně, vyjma věcí, které ještě potřebují restaurovat, dnes vystavené na internetu," uvedl Nový. Za výhodu považuje, že jde o databázový systém. "Takže vy můžete hledat napříč sbírkami podle různých materiálů, autorů, období, typů a tak dále," dodal.

Databáze je nejen v českém, ale i anglickém jazyce. "Pro nás je to takový signál o tom, jaké ambice máme i ve vztahu k zahraničí a hlavně možnost dát najevo, jak úžasné sbírkové bohatství pro stát v Jablonci spravujeme," řekl Nový. Muzeum mimo jiné vlastní největší kolekci riedelovského skla, kdy mu patří i část původní vzorkovny Riedelovy firmy z Polubného v Jizerských horách, která mezi světovými válkami v minulém století byla největším sklářským podnikem v Československu. Sbírka Waldes zase jako celek dokumentuje zapínání lidského oděvu od pravěku po secesi. Po první světové válce ji vytvořil Jindřich Waldes, který vlastnil továrnu známou dnes jako KOH-I-NOOR.

Muzeum v Jablonci chce svoji on-line přístupnou databázi postupně rozšiřovat. Časem by tak například měla obsahovat i sbírku vánočních ozdob, která je se zhruba 17.000 položkami zřejmě největší veřejnou sbírkou svého druhu na světě.

čtk