O Svatojánském dni se lze setkat s tradičním léčením obohaceným o zážitkové prohlídky s dr. Kittelem

08. 06. 2021 | 5:46

Tradiční, každoročně pořádaná akce plná zážitků na Kittelovsku, se uskuteční na Kittelově domě 19. 06. 2021 od 11:00 do 22:00. O Svatojánském odpoledni a noci se tam můžeme setkat s bylinářstvím, tradičním léčením, obohaceným o zážitkové prohlídky s dr. Kittelem, které potěší zejména děti, ale prohlídka se může líbit i dospělým s chutí pro naslouchání dávným pověstem.

KittlSedlákCelek
archivní snímek Kittelova domu na Krásné

Tentokrát je akce obohacena o setkání s divadlem Apropo z pražské Malé Strany.  Jde o divadlo především autorské, které rádo hraje pod širým nebem, dále divadlo loutkové divadlo pro děti i dospělé. Divadlo se představuje světu svým manifestem, z něhož vybíráme jednu větu: „Budeme se snažit býti vašimi průvodci na cestě za lepším světem, který snad již brzy vystoupí ze snu potažmo poesie do prózy, potažmo skutečnosti a nový svět bude naplněn i ve své prozaičnosti poesií“.

Dobový snímek

Tradičním hostem akce je i archeolog Petr Šída, který nechá návštěvníky nahlédnout do 8000 let starých příběhů místních kamenných sekerek.

Večer nám pak zahrají muzikanti Stand Bandu. Folkovou klasiku pod svatojánským nebem při svatojánském ohni. Zazní písně Petra Kalandry, Marsyas, Honzy Spáleného, Vladimíra Mišíka či Jiřího Suchého, ale i Boba Dylana či Neila Younga.
 

Nebude chybět setkání s řemeslem. Vedle výroby kamenných seker budeme mít možnost vyzkoušení řemesla hrnčířského, zjistíme co je pravdy na rčení „to je sekáč“, popřípadě se můžeme k sekání kosou i přidat.

Svatého Jána ale dělají byliny. Bylinářka Ludmila nás seznámí s živly známými a přesto neznámými. Téma bude Voda, Země, Oheň, Vzduch a první byliny, které připravujeme na pozdější zpracování.

Foto: Jan Sedlák


Program:

13:00 Poetický vstup - zahájení svatojánského odpoledne - hudební vystoupení housle Šárka Košťálová a kytara Petr Kostka

13:30 - Svatojánská tradice v dějinách věků – Lída A. Rejdická- poté navazuje povídání o bylinách v době Slunovratu.

14:00 Odpoledne s divadlem Apropo – autorské divadlo z Malé Strany, které hraje činohru, loutkohru, kabaret a cokoli dalšího, co fantazie umožní (www.divadloapropo.cz) - program pro všechny příchozí na celé odpoledne do 18 hodin

15:00 Pravěké sekerky – povídání s archeologem o nedalekém neolitickém nalezišti, kameni „železivci“ s ukázkami jeho štípání a broušení, a s procházkou na místo naleziště.

Během celého odpoledne budou probíhat ukázky výroby skleněných figurek a keramiky na hrnčířském kruhu.

Připravena také bude řada řemeslných stánků. Můžete si připomenout, jak se seká kosou včetně jejího naklepávání, nebo se naučit či zavzpomínat na pletení květinových věnečků.

Komentované prohlídky Kittelova domu. Akce na muzeu vyvrcholí koncertem u svatojánského ohně pod svatojánským nebem.

A samozřejmě pivo z Krásné a něco dobrého k snědku.

Hudební vyvrcholení Svatojánského dne u Kittelova domu ve společnosti klasiků folkové a bluesové scény pod svatojánským nebem u svatojánského ohně.

18:00 Stand Band -  folková a bluesová klasika.

Standa Jenší, zpěv, akustická kytara,

Ivan Jecha foukací harmonika, elektrická kytara.

písně Petra Kalandry, Marsyas, Honzy Spáleného, Vladimíra Mišíka či Jiřího Suchého, ale t Boba Dylana či Neila Younga. Známé písně uslyšíte v podání hudebníků Standy a Ivana známých z liberecké kapely Pohromadě na přehradě. Přijďte si zazpívat a přivítat Slunce.

TZ/Jan Sedlák

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace