Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Preciosa prodala polovinu své firmy na výrobu skleněných zátek největšímu světovému výrobci korku

29. 07. 2019 | 16:12

Preciosa prodala poloviční podíl ve své dceřiné společnosti Vinolok, která vyrábí skleněné zátky do lahví. Spoluvlastníkem firmy se stal největší světový výrobce korku - Amorim. Spolupráce s portugalskou skupinou umožní jablonecké společnosti další růst. V tiskové zprávě tom dnes ČTK informoval výkonný ředitel Vinoloku Aleš Urbánek.

vínoChampan
ilustrační foto

Licenci na výrobu unikátních skleněných uzávěrů pro alkoholické i nealkoholické nápoje koupila Preciosa v roce 2011. Teprve před rokem ale výrobu soustředila do jedné firmy, která nese stejný název jako zátka samotná - Vinolok. Podle informací z obchodního rejstříku firma v hospodářském roce od 1. dubna 2018 do 31. března 2019 uskutečnila se 160 zaměstnanci zakázky za zhruba 380 milionů korun a její hospodaření skončilo čistým ziskem 79 milionů korun. Největším odbytištěm je Francie.

Skupina Preciosa patří k největším výrobcům skla v České republice. Známá je výrobou broušených bižuterních kamenů, luxusních světelných projektů a křišťálové bižuterie, dodává i sklářskou surovinu. Působí ve více než 140 zemích světa. "Spolupráce s firmou Amorim umožní další růst a rozvoj našeho byznysu, stejně jako růst našich kapacit. Pozice Vinoloku bude posílena, protože nyní máme partnera, který doplní naši znalost a působení ve světě prémiových vín a lihovin," doplnil Urbánek.

Výhodná je ale spolupráce i pro portugalskou skupinu Amorim. "Korek a sklo jsou dva klíčové prvky v historii vína a lihovin. Touto dohodou se nám podařilo pozvednout toto spojení na novou úroveň. Vyhlídky na to, co všechno můžeme v oblasti inovativního, praktického, ale stále udržitelného prémiového packagingu dokázat, jsou skutečně vzrušující," doplnil za portugalského partnera předseda představenstva Antonio Amorim.

Amorim, který se považuje za největší světovou společnost zabývající se korkem, generuje roční tržby přes 760 mil eur (19,5 mld.Kč) a působí ve více než stovce zemí. Produkty této firmy jsou využívány v různých oborech od vín a lihovin přes letecký a kosmický průmysl, automotive, stavebnictví, sport až po interiérový design a módní průmysl.

čtk