Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Sklárně v Harrachově se loni kvůli covidu propadly tržby z turistiky na polovinu

04. 02. 2022 | 13:34

Sklárně společnosti Novosad a syn v Harrachově na Jablonecku se kvůli koronavirovým opatřením propadly loni tržby z turistiky na polovinu ve srovnání s rokem 2019. Dopady covidu-19 byly loni větší než v roce 2020, ekonomiku firmy zachránil větší objem zakázek na dodávky skla do zahraničí, řekl ČTK majitel sklárny František Novosad. Dobrý podle něj nebude ani letošní rok, jen náklady na plyn vzrostly firmě po Novém roce pětinásobně.

Harrachovexkurze2
archivní foto

Harrachovská sklárna patří v Libereckém kraji k oblíbeným turistickým cílům, ročně ji před pandemií navštívilo až 70.000 lidí, loni byla ale návštěvnost sotva poloviční. "Myslím si, že lidi jsou vystrašení a nechodí, v létě sice byla návštěvnost dobrá, propad to ale vyrovnat nedokázalo. Všechny tržby v pivních lázních, ubytování, na prodejně, exkurze do sklárny jsou závislé na turistech a ti tady nejsou. Teď se dotazuju, jestli nám s tím někdo neumí pomoct, ale v rámci rozpočtového provizoria ani náhodou, žádné programy nefungují, nic se nesmí proplácet," doplnil Novosad.

V krizových letech 2008 a 2009 pomohli výrobu skla v Harrachově udržet právě turisté, teď naopak podniku pomáhá dostatek zakázek ze zahraničí. "Práce máme dost, problémem jsou ale rostoucí náklady, hlavně zdražování energií," řekl Novosad. Zatímco loni platila sklána v lednu za plyn zhruba 700.000 korun, letos to bude přes tři miliony. "Doufám, že ve druhém čtvrtletí se už situace na trhu uklidní a bude možné plyn nakoupit za rozumnější cenu," řekl majitel sklárny. Výroba skla je energeticky velmi náročná, sklářské pece není možné jen tak vypnout. Firmě se podle Novosada podařilo dohodnout se zákazníky na zvýšení cen v průměru o 12 procent. "Vysoké náklady na energie to ale nepokryje," dodal.

Sklárnu v Harrachově založili před rokem 1712, a je tak nejstarší fungující sklárnou v Česku a Evropě. Sklárna má památkově chráněnou brusírnu, cenný je ale celý areál včetně torza kamenného mlýna nebo kaple sv. Anežky. Podnik vyrábí luxusní nápojové a užitkové sklo a křišťálové lustry a zaměstnává bezmála 90 lidí. V areálu je také sklářské muzeum a prodejna, výtvarná dílna, minipivovar, pivní lázně, hotel a restaurace.

Předloni sklárna utržila bezmála 42 milionů korun, kvůli omezení návštěvnosti v době koronaviru o 12 procent méně než v roce 2019. Hospodaření skončilo ztrátou 1,5 milionu korun. Kompletní loňská čísla zatím k dispozici nejsou, třeba tržby z prodeje skla v místní prodejně byly ale o třetinu nižší, příjmy z exkurzí nebo pivních lázní se propadly o více než polovinu a tržby hotelu klesly více než o 60 procent. "Investovali jsme loni do modernizace vybavení hotelu, ale ani teď na jarní prázdniny nejsme plně obsazeni. Plno máme jen o víkendech," dodal Novosad.

čtk